Do kontrolnego pomiaru ciśnienia w sieciach transportujących gazy i ciecze wykorzystuje się specjalny rodzaj precyzyjnych urządzeń pomiarowych. Manometry mierzą wartość ciśnienia względem otoczenia (ciśnienia atmosferycznego) i są stosowane w celu uniknięcia sytuacji zastosowania ciśnienia o zbyt dużej lub za małej wartości. Urządzenia tego typu instaluje się we wszelkiego typu instalacjach ciśnieniowych, zwłaszcza gazowych, wykorzystywanych do przesyłu sprężonego powietrza.
Rodzaje manometrów
Ze względu na rodzaj zastosowanego mechanizmu pomiarowego można wyróżnić trzy podstawowe typy manometrów. Są to urządzenia membranowe przystosowane do obsługi instalacji poddanych dużym obciążeniom, z rurką Bourdona stosowane w instalacjach, w których ciśnienie nie przekracza wartości 6 barów oraz puszkowe, które wykorzystuje się głównie do mierzenia gazów w instalacjach o niskim ciśnieniu. Pomijając kwestię rodzaju zastosowanego mechanizmu pomiarowego, manometry mogą różnić się od siebie również sposobem montażu wynikającym ze sposobu konstrukcji. Pod adresem internetowym https://www.martechpneumatyka.pl/manometry znaleźć można wiele rodzajów manometrów standardowych, glicerynowych, przeznaczonych do montażu na tablicach rozdzielczych, wakuometrów oraz urządzeń pomocniczych, przeznaczonych do ich prawidłowego montażu i bezobsługowego działania.
Czym kierować się przy wyborze manometru?
Podstawowym kryterium wyboru urządzenia pomiarowego do kontrolowania wartości ciśnienia w instalacji gazowej lub instalacji wykorzystywanej do transportu cieczy jest określenie maksymalnej wartości ciśnienia w takiej instalacji. Średnie ciśnienie w instalacji nie powinno być wyższe niż kilkadziesiąt procent (dwie trzecie) maksymalnego zakresu pomiaru, jakim dysponuje manometr. Dlatego w przypadku instalacji z wysokim ciśnieniem stosuje się zwykle urządzenia membranowe, a w standardowych instalacjach, wyposażone w rurkę Bourdona. Pomijając kwestie maksymalnego zakresu pomiaru, ważny jest również oferowany przez urządzenie sposób montażu. Najpopularniejsze wersje manometrów przemysłowych wyposażone są w dwa wersje przyłączy, dolne i tylne. W instalacjach ciśnieniowych narażonych na wibracje i wstrząsy zaleca się stosowania manometrów glicerynowych, które mają zdolność do tłumienia drgań. W instalacjach podciśnieniowych stosuje się wakuometry.