Jeśli chcesz przetrwać w obecnym konkurencyjnym środowisku, powinieneś wiedzieć, że szczupła produkcja to proces, który nigdy się nie kończy. Niezbędne jest, abyś używał i dostarczał pracownikom narzędzia, które pomagają osiągnąć doskonałą wydajność poprzez szereg działań, w tym eliminację wąskich gardeł w procesach produkcyjnych i logistycznych.

Co to właściwie jest szczupła produkcja?

Termin szczupłej produkcji odnosi się do procesu produkcyjnego, w którym udało się wyeliminować wszelkie marnotrawstwo zasobów. Zasady szczupłej produkcji opierają się na idei, że dostarczane produkty lub usługi zapewniają optymalne zaspokojenie potrzeb i pragnień klienta, przy jednoczesnym osiągnięciu możliwie najwyższego zysku.

Jak osiągnąć podstawowe zasady szczupłej produkcji?

Aby Twoje procesy produkcyjne i logistyczne były naprawdę efektywne, konieczne jest ciągłe ich optymalizowanie i identyfikowanie krytycznych aspektów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że zasady szczupłej produkcji nie mogą być stosowane tylko do niektórych procesów, ale muszą być wdrożone we wszystkich segmentach firmy, aby zapewnić prawidłowy przepływ.

Podstawowe działania przy wdrażaniu zasad szczupłej produkcji:

  • Redukcja przestojów
  • Redukcja kosztów
  • Redukcja ryzyk
  • Zwiększenie jakości końcowej
  • Poprawa zrównoważonego rozwoju produkcji

Wymienione cele można osiągnąć dzięki automatyzacji i świadomym decyzjom kadry kierowniczej. Te decyzje i kroki prowadzące do usprawnienia produkcji muszą być poparte odpowiednimi danymi, które muszą być dostępne dla menedżerów w czasie rzeczywistym. Doskonałym narzędziem w tym zakresie są systemy MES.

Jak systemy MES wspierają szczupłą produkcję?

Systemy MES pomogą Ci zidentyfikować miejsca o najwyższej awaryjności, dzięki czemu będziesz wiedział, na których procesach skupić się podczas eliminacji błędów. Ponadto, dzięki przejrzyście zorganizowanym danym w przyjaznych dla użytkownika wykresach, możesz również zredukować zapasy do optymalnych wartości, co minimalizuje marnotrawstwo i jest wystarczające do just-in-time dostarczania klientom. Niewłaściwie ustawione poziomy zapasów są często problemem w przedsiębiorstwach.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *