Laser krzyżowy to nowoczesne urządzenie pomiarowe, służące do wytyczania linii oraz kątów prostych. Lasery są dużo bardziej precyzyjne do tradycyjnych narzędzi i można z nimi pracować także w trudnych warunkach. Ich funkcjonalność zależy także od rodzaju wiązki.

Laser czerwony

Laser krzyżowy Nivel z czerwoną wiązką jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, przeznaczonym do wytyczania trzech płaszczyzn laserowych w zakresie 360 stopni. Po wyświetleniu wszystkich płaszczyzn można wyznaczyć kąt prosty, co przydaje się podczas różnorakich prac konstrukcyjnych i wykończeniowych, jak na przykład montaż sufitu podwieszanego czy układanie płytek ceramicznych na ścianie. Lasery Nivel dostępne na msv24.pl posiadają system blokowania kompensatora, dzięki czemu urządzenie można pochylać i w ten sposób korzystać także z linii skośnych.

Czerwona wiązka lasera jest dobrze widzialna zarówno z bliska, jak i na większych odległościach. Dobrze się sprawdza przy pomiarach zajmujących sporo czasu, ponieważ nie męczy wzroku. Może być używana na zewnątrz, zwykle jednak czerwony laser zaleca się do pracy wewnątrz budynków oraz w miejscach o słabszym nasłonecznieniu. Czerwony laser jest szczególnie przydatny podczas wytyczania linii na cegle, betonie, posadzkach, sufitach, murowanych ścianach oraz podczas pracy w niskich temperaturach, ponieważ nie traci on wtedy swoich właściwości.

Laser zielony

Tam, gdzie wymagana jest doskonała widoczność, warto użyć lasera z wiązką zieloną. Jest ona aż czterokrotnie lepiej widzialna w porównaniu z laserem czerwonym, a dokonywanie precyzyjnych pomiarów możliwe jest nawet przy dużym nasłonecznieniu terenu. Urządzenia wyposażone w laser zielony często też mogą dawać odczyty z większych odległości niż instrumenty z laserem czerwonym. Zielony laser, tak samo jak czerwony, nie jest męczący dla oczu. Zielona wiązka dobrze się sprawdzi na otwartych przestrzeniach oraz gdy temperatura otoczenia jest wysoka.

Laser niebieski

Niebieska wiązka ma widoczność podobną do wiązki zielonej. Niezbyt nadaje się do pomiarów w niskich temperaturach, może natomiast pracować w środowisku, w którym dochodzi do +50 stopni C. Zaletą niebieskiej wiązki jest jej duża przejrzystość oraz wąska średnica, dzięki czemu niebieski laser idealnie się nada do wytyczania cienkich linii. Najlepiej niebieską wiązkę widać w terenie nasłonecznionych – nieco gorzej sprawdza się ona w ciemnych pomieszczeniach.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *