Komfort cieplny w domu, mieszkaniu — bez względu na jego powierzchnię i kubaturę, jest możliwy do osiągnięcia dzięki prawidłowemu dobraniu kotła gazowego. By jednak zadbać o wspomniany komfort, konieczne jest oszacowanie zapotrzebowania na moc omawianego urządzenia, na które wpływ ma jeszcze kilka innych czynników. Czym kierować się przy wyborze kotła gazowego i jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną?
Przeznaczenie kotła gazowego
W pierwszej kolejności należy rozważyć przeznaczenie kotła gazowego. W zależności od specyfiki budynku może okazać się, iż wspomniany kocioł potrzebny jest wyłącznie do ogrzewania wnętrz. W innych okolicznościach właściciel nieruchomości może natomiast zdecydować się na to, by urządzenie zapewniało mu również ciepłą wodę użytkową.
Metraż wymagający ogrzania i ewentualna utrata ciepła
Kolejny aspekt, od którego zależy moc kotła, jest powierzchnia mieszkania lub domu, który wymaga ogrzewania. Należy uwzględnić powierzchnię użytkową, w której liczy się komfort cieplny — zdarza się, iż wykluczane z tej powierzchni są strychy, piwnice, niewielkie pomieszczenia gospodarcze i spiżarnie.
W obliczeniach uwzględnia się ponadto straty cieplne, jakie mogą powstać w budynkach w sezonie zimowym. Do wspomnianych strat może dochodzić w ciągu całego roku, na co wpływ ma stan techniczny nieruchomości oraz technika budowlana, w jakiej powstał. Kluczem jest także to, czy budynek posiada izolację cieplną.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc kotła gazowego?
W przypadku nowoczesnego budownictwa obliczenie mocy kotła gazowego nie jest skomplikowane. W tym celu wystarczy uwzględnić powierzchnię użytkową budynku, jej wartość pomnożyć przez wysokość pomieszczeń, dzięki czemu uzyskuje się kompletną kubaturę wymagającą ogrzania. Tę wartość następnie mnoży się przez 30, czyli uśrednione zapotrzebowanie mocy wyrażone w Watach na jeden metr sześcienny. Wynik następnie należy podzielić przez tysiąc.
Wynik umożliwia oszacowanie minimalnego zapotrzebowania na energię cieplną dostarczaną przez kocioł gazowy, wyrażoną w kilowatach. Do niego należy jednak dodać około 20% jego wartości, co pozwala uwzględnić wpływ warunków klimatycznych na ogrzewanie nieruchomości, jej stan techniczny, ewentualne braki w izolacji budynku, czy dawne metody budownictwa stosowane do powstania domów lub mieszkań sprzed kilku dekad.
W razie potrzeby zawsze można zwrócić się do fachowca, który uwzględni indywidualne parametry techniczne budynku i doradzi, jaki kocioł gazowy będzie najlepszym rozwiązaniem.