Stosowanie automatyki do bram garażowych powoli staje się standardem. Nie ma się czemu dziwić – odpowiednio dobrany napęd znacznie zwiększa komfort otwierania oraz zamykania konstrukcji. Każda minuta, którą zaoszczędzisz na niewychodzeniu z auta, żeby obsłużyć bramę, jest bezcenna. Chcesz zainwestować w ten element i zastanawiasz się, czy możesz wykonać montaż napędu do bramy garażowej samodzielnie? Poznaj „za” i „przeciw”.
Samodzielny montaż napędu bramy garażowej – czy to w ogóle możliwe?
Z prawnego punktu widzenia montaż napędu do bramy garażowej oczywiście można wykonać samodzielnie – podobnie jak inne zadania tego typu. Do każdego zakupionego urządzenia jest dołączona instrukcja, za którą można podążać krok po kroku.
Zazwyczaj prace montażowe sprowadzają się do:
- przytwierdzenia wszystkich elementów zestawu automatyki – zazwyczaj chodzi o umocowanie szyny na suficie albo siłowników i ramion na skrzydłach bramy rozwiernej; wszystko zależy od typu konstrukcji;
- zainstalowania samego napędu;
- skonfigurowania urządzenia, a zatem sparowania z nim pilotów, ustalenia prędkości pracy bramy itp., oraz przetestowania poprawności jego działania.
Tyle teoria. – W praktyce poprawne wykonanie montażu napędu bramy garażowej wymaga odpowiedniej wiedzy, zarówno z zakresu działania samej konstrukcji, jak i elektryki oraz elektroniki. Nawet niewielki błąd może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu, a w efekcie do straty pieniędzy wydanych na zakup urządzenia – wyjaśnia ekspert firmy BramTECH, producent bram garażowych. – Trzeba wiedzieć, że wielu producentów automatyki do bram zastrzega w warunkach gwarancji konieczność powierzenia prac montażowych osobom z odpowiednimi uprawnieniami – dodaje.
Ile kosztuje montaż napędu bramy garażowej wykonany przez fachowców?
Wiele osób rozważa samodzielne mocowanie napędu bramy garażowej, chcąc zaoszczędzić pieniądze. Rzeczywiście, powierzenie wykonania tego zadania fachowcom wiąże się z dodatkowym wydatkiem – najczęściej jest to kwota rzędu kilkuset złotych. Jednak z drugiej strony warto się zastanawiać nad kosztami wynikającymi z samodzielnej instalacji. Trzeba uwzględnić:
- czas poświęcony na zamontowanie napędu do bramy garażowej – w przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów nawet specjalista będzie musiał poświęcić kilka godzin na dokładne ustawienie automatyki. O ile dłuższy będzie ten czas, jeśli to zadanie wykonujesz po raz pierwszy?
- wydatki na materiały i akcesoria potrzebne do montażu – może się okazać, że np. nie dysponujesz odpowiednim elektronarzędziem, wiertłem czy kluczem, aby podpiąć wszystkie elementy;
- ryzyko niepoprawnego wykonania instalacji – zanieczyszczenie mechanizmu w trakcie montażu, wybranie złego miejsca na umieszczenie siłowników czy nieprawidłowe wypoziomowanie wsporników albo prowadnic… to tylko niektóre błędy mogące doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mechanizmu.
Przed rozpoczęciem prac warto więc się uczciwie zastanowić nad swoimi kwalifikacjami do przeprowadzenia montażu. Powierzenie go w ręce ekspertów może się bardziej opłacać, a przy okazji zaoszczędzić stresu i nerwów. Specjaliści pomogą nie tylko przy instalacji, ale przede wszystkim przy dobraniu odpowiedniego napędu – tak, aby działał niezawodnie przez lata.