Komfort i bezpieczeństwo dziecka to wartości nadrzędne. Należy kierować się nimi na co dzień, również w przypadku aranżowania pokoju dla młodszej lub starszej pociechy. Jednym z kluczowych elementów wystroju powinny stać się odpowiednie urządzenia grzewcze.

Jakie grzejniki można bezpiecznie wprowadzić do pokoju malucha? Co zrobić, by ogrzać niewielki pokój dziecięcy bez szkody dla ustawności wnętrza? O tym napiszemy poniżej.

Idealna temperatura w pokoju dziecięcym – kilka słów o odpowiednich warunkach termicznych

W każdym domowym wnętrzu należy dbać o to, by panowała w nim odpowiednia temperatura, dopasowana do specyfiki przestrzeni i potrzeb użytkowników. Dotyczy to zarówno ogrzewania w okresie zimowym, jak i chłodzenia w lecie. Wpływa to korzystnie na samopoczucie domowników i ich gości, ale też na ich zdrowie – zbyt długie przebywanie w wychłodzonym lub przegrzanym pokoju prowadzi bowiem do dyskomfortu, pogorszenia koncentracji, bólu głowy, a niekiedy nawet do spadku odporności lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego wprowadzono pojęcie komfortu cieplnego, określające warunki, gdy nie jest ani za zimno, ani za gorąco.

Jaka powinna być temperatura w pokoju dziecka? U starszych dzieci i nastolatków może być utrzymana na takim poziomie, jak w innych pomieszczeniach mieszkalnych, czyli 18-20 stopni. Nieco cieplej musi być w pokojach noworodków i niemowląt – warto ustawić ogrzewanie na 2 stopnie więcej.

Grzejniki ścienne – jaki produkt do pokoju dziecięcego?

W pokojach dziecięcych zazwyczaj stosuje się te same instalacje i rozwiązania grzewcze, które pojawiają się w innych pomieszczeniach. Mogą to być choćby grzejniki ścienne, podłączone do centralnego kotła, lub urządzenia elektryczne, nie wymagające skomplikowanej instalacji. Spory wybór oferuje choćby: https://econovli.pl.

Jakie produkty zainstalować? W przestrzeniach dla najmłodszych warto zadbać o to, by grzejnik znajdował się poza zasięgiem dziecka. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba wybrać konstrukcję zabudowaną i gładką, bez ostrych krawędzi, najlepiej z zaokrąglonymi narożnikami, by zminimalizować ryzyko bolesnych obrażeń.

Ukryte zalety ogrzewania podłogowego w pokoju dziecka

Innym ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne), które skrywa się niemal w całości pod powierzchnią podłogi. Zwiększa to ustawność przestrzeni, co przydaje się nie tylko w ciasnych pokojach. Co więcej nie trzeba przeznaczać miejsca na grzejniki, ani obawiać się, iż dziecko może podczas zabawy upaść na urządzenie grzewcze i nabić sobie guza.

Produkty tego typu gwarantują komfort ciepłej podłogi, przyjemny nie tylko dla maluchów, uczących się chodzić, czy bawiących się na podłodze. To też idealny rozkład temperatur we wnętrzu. Ponadto ogrzewanie powierzchniowe nie prowadzi do unoszenia się kurzu i roztoczy, przez co jest znacznie bardziej przyjazne dla małych alergików niż klasyczne urządzenia konwektorowe. Rozwiązania tego typu da się wykorzystać w większości modnych wnętrz – sporo przykładów da się znaleźć na: budowlanyblog.pl.

Praktyczne i wygodne ogrzewanie do pokoju dziecięcego

Idealne ogrzewanie do pokoju dziecka musi zapewniać optymalne warunki termiczne, a przy tym nie stanowić zagrożenia dla małych użytkowników. Warto stawiać na wydajne urządzenia najwyższej klasy energetycznej, które potrafią zdobić wnętrze lub zapewniają optymalne wykorzystanie metrażu nawet w najmniejszych pomieszczeniach.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *