Komfortowa garderoba, spełniająca wszystkie oczekiwania praktyczne i estetyczne, to marzenie wielu posiadaczy mieszkań i domów. Dysponując odpowiednią przestrzenią, warto wygospodarować kilka metrów kwadratowych, których przeznaczeniem będzie uporządkowanie odzieży i dodatków. Decyzja dotycząca rodzaju garderoby – otwartej czy zamkniętej – zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. W artykule odpowiadamy, czym jest oraz u kogo sprawdzi się otwarta garderoba. Podpowiemy także, jak ją urządzić, by cieszyła oko i była funkcjonalna.
Spis treści
Otwarta garderoba – czym jest?
Klasyczna garderoba zamknięta kojarzy się z wydzielonym pomieszczeniem, oddzielonym od reszty mieszkania drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi. Wygospodarowanie na nią miejsca nie zawsze jest jednak możliwe. W niedużych mieszkaniach znacznie lepiej sprawdzi się funkcjonalna i estetyczna garderoba otwarta, która nie wymaga tak dużej przestrzeni.
Garderoby otwarte to takie, które pozwalają na wygodne i funkcjonalne przechowywanie odzieży – natomiast nie są one wyraźnie wydzielone. Brak drzwi, osłaniających przechowywane akcesoria, zapewnia wygodę w codziennym korzystaniu – wszak dostęp do ubrań jest łatwy.
Garderoby otwarte powinny jednak być zupełnie inaczej aranżowane niż oddzielne i zamknięte. Współcześnie tworzone projekty wnętrz, najczęściej uwzględniają organizację miejsca do przechowywania odzieży w sypialni, w pobliżu łóżka. Otwarta garderoba, ponieważ nie jest ograniczona drzwiami, wtapia się w całość sypialni i staje się jej nieodłączną częścią.
Otwarta garderoba niejedno ma imię
Garderoba otwarta może być rozumiana na różne sposoby. Wybór właściwej opcji powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami estetycznymi, dostępnością przestrzeni oraz układem pokoi w mieszkaniu. Jednym z rozwiązań na otwartą garderobę jest wydzielona wnęka w przestrzeni sypialni, gdzie wbudowuje się system półek i wieszaków. Inna opcja to wykorzystanie osobnego pomieszczenia, które nie zostało odgrodzone żadną zasłoną ani drzwiami – jest za to ograniczone częściowo ścianami.
Otwartą garderobą można też określić system przechowywania, wydzielony w sypialni, gdzie odzież ułożona jest na łatwych do przemieszczania stojakach oraz regałach. Jednak najbardziej typowa otwarta garderoba to system przechowywania, opierający się na szafach, a raczej ich ramach, wszak są one pozbawione drzwi. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się same korpusy mebli oraz ich pełne wewnętrzne wyposażenie – półki oraz szuflady.
Otwarta garderoba – kiedy się sprawdzi?
Warto się zastanowić, czy organizowanie przestrzeni do przechowywania odzieży w systemie otwartym to dobre rozwiązanie. Właściwe dopasowanie garderoby zależne jest od indywidualnych preferencji użytkowych i estetycznych, a także od przestrzeni, którą dysponujemy. Posiadając ścianę skośną, wnękę lub dużą powierzchnię, warto zdecydować się na garderobę zamkniętą. Natomiast otwarta garderoba będzie idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których nie ma możliwości całkowitego wydzielenia przestrzeni. Lepiej także sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych niż klasycznych, inspirowanych ubiegłymi epokami.
Otwarta garderoba – wady i zalety takiego rozwiązania
Każdy sposób przechowywania odzieży oraz aranżacji danego wnętrza niesie za sobą pewne możliwości i ograniczenia. Nie inaczej jest w przypadku garderoby otwartej, która stanowi dość nietypowy sposób przechowywania. Niewątpliwą jej zaletą jest możliwość dopasowania jej do większości sypialni, a także trudno dostępnych miejsc, co umożliwiają wykonywane na wymiar systemy półek i otwartych szafek, a także rozwiązania pochodzące od popularnych producentów mebli. Zakup właściwych mebli do przechowywania uwzględnia zatem wszelkie wymagania estetyczne i praktyczne, a ponadto pozwala na znaczną personalizację przestrzeni. Dodatkowo, otwartą garderobę łatwo można rozbudowywać o nowe meble.
Garderoba otwarta eksponuje swą zawartość, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony, taki układ pozwala na szybkie znalezienie właściwej odzieży, z drugiej zaś – wymusza utrzymanie porządku, gdyż niedokładnie poskładane ubrania czy niestarannie odłożone akcesoria stają się widoczne i rzucają się w oczy. Ponadto, otwarta garderoba powinna skłonić do częstych porządków – brak drzwi osłaniających ubrania sprawia, że mogą one się szybciej zakurzyć.
Patrząc jednak z innej perspektywy, niewątpliwym plusem otwartych garderób jest ich doskonała wentylacja. Brak drzwi ograniczających przepływ powietrza sprawia, że odzież nie zyskuje przykrego zapachu i nie trzeba się obawiać np. jej zawilgocenia.
Planując aranżację garderoby warto skorzystać z Platformy Woodlove.to, która zawiera wiele porad oraz oferuje pomoc w stworzeniu pomieszczeń naszych marzeń!