Śruby oraz nakrętki są wykorzystywane w wielu różnych konstrukcjach, w tym stalowych czy drewnianych. By w ich ramach zapewnić trwałe i stabilne połączenia, stosuje się podkładki. Pomimo tego, że są one niewielkimi elementami, odgrywają zasadniczą rolę, jeśli chodzi o skuteczność zamocowań i pełnią istotne funkcje, w tym ochronne czy zabezpieczające. Sprawdź, w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie podkładki pod nakrętki oraz śruby i w jakich celach się je wykorzystuje.
W jakich sytuacjach niezbędna jest podkładka pod śrubę czy nakrętkę?
Podkładka pod śrubę lub nakrętkę to nieodzowny element, jeśli chcemy zapewnić trwałe połączenia podczas prac produkcyjnych, remontowych czy wykończeniowych. Jest potrzebna wszędzie tam, gdzie należy zadbać o ochronę przed obluzowaniem czy wypaczeniem połączeń, co generuje nie tylko ryzyko jej uszkodzenia albo zniszczenia, ale również powstania zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka.
Dla elementów, które są narażone na destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym śniegu czy deszczu , duże znaczenie mają nie tylko podkładki nierdzewne i kwasoodporne, ale również śruby i nakrętki ze stali nierdzewnej. Zapewniają one odporność na wilgoć, dzięki czemu konstrukcje metalowe budowane na potrzeby branży przemysłowej, wytwórczej czy elektronicznej, systemy oświetleniowe, a także sprzęty i pojazdy typu samochody oraz rowery mogą być użytkowane przez wiele lat bez obaw o zbyt szybkie zużycie.
Podkładki pod nakrętki i śruby należy stosować także w elementach drewnianych oraz plastikowych, w tym wówczas, gdy. samodzielnie montujemy meble. W przypadku każdego łączenia pomiędzy łbem śruby lub nakrętką a skręcanym materiałem (podłożem) należy umieścić podkładkę, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia podłoża i materiału.
Podkładki pod śruby – po co je stosujemy?
Podkładki pełnią różne funkcje. Wykorzystuje się je, aby:
- zapobiec uszkodzeniom łączonych elementów podczas przykręcania śrub,
- podnieść trwałość łączenia poprzez zwiększenie powierzchni nacisku elementu łączącego na materiał,
- zabezpieczyć mocowanie przed możliwością odkręcenia śrub (na przykład podkładki sprężyste, ząbkowane, wachlarzowe).
Podkładka pod śrubę sprężysta lub zabezpieczająca jest przydatna także dlatego, że zapobiega obluzowywaniu łączenia w trakcie drgań. Jest to szczególnie ważne w ramach eksploatacji różnego rodzaju maszyn i pojazdów. Zastosowanie podkładek klinowych z kolei jest pożądane wówczas, gdy chcemy zniwelować kąt w połączeniach śrubowych, co pozwala skutecznie połączyć elementy nie przylegające bezpośrednio do siebie.
Rodzaje podkładek pod śruby w zależności od przeznaczenia
To, jakich podkładek pod śruby trzeba użyć, zależy w dużej mierze od charakteru prowadzonych prac. Wyróżniamy między innymi podkładki:
- standardowe, okrągłe, które są oznaczone jako DIN 125, a także poszerzane, czyli DIN 9021 – są to najpopularniejsze typy podkładek,
- uszczelniające – są wykonane zwykle z polietylenu; ich głównym zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, dzięki czemu stosuje się je w przypadku mocowania pokryć dachowych, takich jak blachy faliste,
- sprężyste – wyróżniają się sprężynowym kształtem i są wykorzystywane do mocowania elementów maszyn,
- klinujące – zapobiegają odkręcaniu się śruby czy nakrętki.
Inny rodzaj to podkładki zębate. Idealnie dopasowują się do rowków wypustowych znajdujących się w niektórych nakrętkach, co umożliwia ochronę przed poluzowaniem. Można zdecydować się także na podkładki, które mają warstwę uszczelniającą EPDM. Służą one do uszczelniania połączeń. Z kolei podkładki izolacyjne pod śruby stosuje się w elementach instalacji elektrycznych oraz tam, gdzie konieczna jest poprawa właściwości termicznych.
W każdym przypadku warto wybierać akcesoria renomowanych producentów, które pozwolą na wieloletnie użytkowanie bez obaw o uszkodzenie. Odpowiednim asortymentem podkładek ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej dysponuje hurtownia Inoxa.