Umiejętnie dobrane światło w ogrodzie staje się ważnym elementem jego aranżacji. Właściwie skomponowane oświetlenie działki, ogródka czy elewacji od zewnątrz jest tak samo ważne, jak domowe. Od pewnego czasu można zauważyć, że Polacy coraz chętniej i częściej wprowadzają elementy dekoracyjne do swoich ogrodów. Designerskie lampy zewnętrzne mogą spełniać zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną, czego doskonałym przykładem mogą być wydajne oraz atrakcyjne wzorniczo słupki oświetleniowe.

Gdzie można zastosować słupki oświetleniowe?

Słupki oświetleniowe zewnętrzne możemy umieścić w niemal dowolnym miejscu na terenie naszej posesji, co nie jest możliwe w przypadku lamp wiszących. Można ich użyć do oświetlenia  podjazdu, ustawić wzdłuż ścieżek i alejek w ogrodzie, a także zastosować do oświetlenia przestrzeni w głębi ogrodu. Lampy słupki ogrodowe ustawione wzdłuż ciągów komunikacyjnych, zwłaszcza na tych odcinkach charakteryzujących się nierównościami, dają wystarczająco dużo światła aby zapewnić bezpieczeństwo przechodzącym. Zewnętrzne słupki oświetleniowe często stawia się na podjazdach, co znacząco podnosi estetykę posesji i zwiększa komfort jej użytkowania. Ten typ oświetlenia idealnie sprawdza się również do aranżacji ogrodów czy parków. Wiele osób stawia słupki ogrodowe przy ścieżkach czy dróżkach w ogrodzie, ale też na rabatach. Rodzaj źródła światła sprawia, że lampy mogą dawać zróżnicowane efekty estetyczne. Słupki oświetleniowe zewnętrzne mogą świecić kierunkowo, oświetlać przestrzeń wokół oprawy lub świecić na dwie strony. Ciekawym rozwiązaniem są słupki oświetleniowe z gniazdem elektrycznym, które zapewniają źródło prądu. To funkcjonalne oprawy w formie kolumny stojącej posiadające jedno lub kilka gniazd elektrycznych, które można wykorzystać do podłączenia dowolnego sprzętu ogrodowego wymagającego zasilania, np. kosiarki, podkaszarki, grilla elektrycznego czy odkurzacza samochodowego. Za pomocą takiego urządzenia można zasilać także ozdoby świetlne w okresie świątecznym. Lampa ogrodowa w formie kolumny z gniazdem z wyglądu przypomina klasyczny słupek oświetleniowy, dlatego doskonale wkomponowuje się w przestrzeń. Urządzenie jest specjalnie przystosowane do eksploatacji na zewnątrz.

Sposoby montażu lamp słupków ogrodowych

Lampy ogrodowe typu słupek można montować na różnego rodzaju podłożu. Ważne, aby słupki były stabilne, ale też dobrze wkomponowane w przestrzeń. Nawierzchnia do montażu lampy powinna być utwardzona. Niezłym pomysłem jest zamontowanie lamp słupkowych w kostce brukowej, w płytach chodnikowych lub obok. W tym przypadku konieczne będzie usunięcie części nawierzchni. Jeśli chcemy umieścić słupki oświetleniowe bezpośrednio na trawniku, możemy wykorzystać prefabrykowane fundamenty betonowe. Wkopuje się je w teren w miejscu montażu lampy. To idealne rozwiązanie jeżeli brak jest solidnej postawy, do której można przytwierdzić słupek oświetleniowy. W gotowych fundamentach nawierca się otwory do przeprowadzenia kabli, odpowiednie do rozstawu śrub danej lampy. Podstawę przykręca się do fundamentu dopiero wtedy, gdy zostanie on osadzony w ziemi.

Jak rozmieścić słupki oświetleniowe w ogrodzie?

Lampy zewnętrzne w formie słupków to rozwiązanie o nieocenionej użyteczności. Ich zastosowanie umożliwi stworzenie pięknej i funkcjonalnej aranżacji w ogrodzie. Słupki oświetleniowe powinny być subtelnie wkomponowane w przestrzeń naszej działki, ale również umiejscowione tak, aby zapewniać odpowiednią ilość światła. Lampy można stawiać pojedynczo lub łączyć w grupy. W przypadku montażu lamp ogrodowych w szeregu, np. przy alejce czy na drodze, bardzo ważna jest odpowiednia odległość między poszczególnymi kolumnami. Jest ona zależna m.in. od wysokości lampy, a także mocy i kąta świecenia źródła światła. Im wyższa jest lampa, tym więcej światła daje, co przekłada się na możliwość zachowania większego odstępu.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając lampy ogrodowe typu słupek?

Przy wybieraniu idealnych lamp do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i ich funkcjonalność. Zewnętrzne słupki oświetleniowe  posiadają wysoką klasę szczelności IP, dzięki czemu są bezpieczne do zastosowania na zewnątrz. Nowoczesne lampy ogrodowe stojące cechują się znaczną wytrzymałością – są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Co ważne, oświetlenie do ogrodu może być ekonomiczne. W dobrych salonach oświetleniowych (np. https://www.lampy-ogrodowe.pl/produkty/kategorie/lampy-ogrodowe-stojace) dostępne są modele wyposażone w źródło światła LED, które zapewnia długą żywotność i energooszczędność. Wybierając słupki oświetleniowe warto oczywiście zwrócić uwagę na formę i design, które powinny pasować do stylu, w jakim urządzono ogród. Wybór między modelem klasycznym a nowoczesnym powinien zależeć od specyfiki miejsca, w której zostaną umieszczone oprawy. Proste, minimalistyczne lampy będą świetnie komponować się z modernistyczną elewacją z dużymi przeszkleniami. Natomiast produkty inspirowane motywami retro czy vintage będą fantastycznie dopełniać fasady domostw w stylu klasycznym i rustykalnym.

Kategorie: Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *