Myśląc o pokoju dla dziewczynki, oczyma wyobraźni widzimy ściany w kolorze pudrowego różu i dodatki w tym kolorze. Przytulności dodają poduszki i pluszowe misie na łóżku, a na ścianach wiszą obrazki z ulubionymi postaciami z bajek. Czy pokój dla dziewczynki zawsze musi być różowy? Jak zaaranżować wnętrze tak, by sprostało oczekiwaniom jej i jej rodziców?

Magiczny klimat w pokoju dla dziewczynki

Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie magicznego czy bajkowego klimatu w pokoju dla dziewczynki jest tapeta ścienna. Jej położenie na ścianie jest łatwe i daje niesamowity efekt. Warto zadbać o spokój we wnętrzu i nie kłaść wzorzystych tapet na wszystkich ścianach. Tapeta sprawdzi się idealnie jako akcent na jednej ścianie. Przy wyborze dodatków należy kierować się nie tylko ich designem, ale także funkcjonalnością.

W zależności od upodobań dziewczynki, w jej pokoju może dominować jeden główny kolor lub dodatki w tęczowych barwach. Kolorowe meble są bardzo dobrym wyborem, ale wybierając białe, możemy dobrać barwniejsze dodatki. Pojemniki i kosze na zabawki mogą stanowić akcent zwracający na siebie uwagę lub wręcz przeciwnie – wybrane w stonowanych kolorach pasujących do otoczenia nie będą rzucać się w oczy.

Obowiązkowym elementem pokoju dla dziewczynki jest lampka nocna, która zapewni jej bezpieczeństwo. Dzieci często boją się spać przy zgaszonym świetle, dlatego warto wybrać lampkę, która będzie świecić przygaszonym, ciepłym światłem. Być może lampka w kształcie ulubionego zwierzątka ucieszy dziewczynkę i zachęci do spędzania całej nocy w swoim pokoju.

Warto pamiętać, że pokój ma podobać się nie tylko rodzicom. Nie każda mała księżniczka lubi róż. Lepiej zapytać jej, jakie ma oczekiwania i pozwolić jej decydować podczas urządzania pokoju.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając meble do dziewczęcego pokoju oczywiście warto kierować się ich wyglądem i designem, ale to nie wszystko. Bezpieczeństwo jest o wiele ważniejsze. Podczas wyboru mebli rodzice powinni sprawdzić, czy dane elementy wyposażenia posiadają atesty i nie będą stanowić zagrożenia dla dziecka. Rodzice powinni także wybierać meble o odpowiedniej funkcjonalności. Łóżko i jego materac powinny być dopasowane do wzrostu i potrzeb dziecka. Szafki, regały, komody i inne sprzęty powinny być stabilne oraz możliwe do przymocowania do ściany, by nie przewróciły się podczas wymyślnych dziecięcych zabaw.

 

Trzy strefy – idealna aranżacja pokoju dla dziewczynki

Pokój dziecięcy powinien dzielić się na trzy strefy:

  • zabawy,
  • nauki,
  • odpoczynku (w tym snu).

Podczas nauki czy odpoczynku dziewczynka nie będzie rozpraszać się zabawkami.

W strefie snu obowiązkowo musi stanąć łóżko oraz mała szafka i lampka nocna. W strefie nauki niezbędne jest biurko i krzesło z regulacją wysokości, by zapewnić ergonomiczną pozycję dziecka. Jako dodatki mogą posłużyć: tablica (korkowa, kredowa, suchościeralna) oraz pojemniki na długopisy i kredki. Strefa zabawy to miejsce, w którym dziecko mogą otaczać kolory i zabawki. Koniecznym elementem wyposażenia będą także pudełka i meble, które pomieszczą wszystkie rzeczy dziecka.

Dziecko spędza w swoim pokoju mnóstwo czasu, dlatego ważne, by było to miejsce przede wszystkim bezpieczne i przytulne, ale także by podobało się małej dziewczynce.

Kategorie: Wnętrza Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *