Człowiek spędza w łóżku około 1/3 swojego życia. Jakość snu jest bardzo istotna z uwagi jego wpływ na zdrowie. Sen ma na celu regenerację organizmu, mięśni, a także wszystkich narządów. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca, na którym śpimy. Na co zwrócić uwagę kupując go, tak aby, jak najdłużej właściwie spełniał swoje funkcje?

Miękki czy twardy?

Który materac będzie lepszy, twardy czy miękki? To najczęściej zadawane przez klientów pytanie. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dobór twardości materaca powinien być kwestią indywidualną, uzależnioną od wagi oraz postury osoby, która na nim będzie spała. Im lżejsza osoba, tym bardziej miękki materac. Miękkość materaca można określić w skali od 1 do 10. Materace o twardości od 1 do około 4 można uznać za miękkie. Te o twardości od 4 do 7 średnie. Z kolei te powyżej 7 z pewnością będą materacami twardymi. Przykładowo, materac o twardości na poziomie 6 będzie idealny dla osoby dorosłej o wadze około 70 kg.

Wbrew panującej opinii, materace o dużej twardości nie są najzdrowszym rozwiązaniem. Polecanie ich osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem odeszło w niepamięć. Najlepszy materac to taki, który dopasowuje się do kształtu leżącego na nim ciała. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, aby leżący na nim człowiek nie zapadał się w głąb materaca. Odpowiednie dopasowanie podłoża do ciała daje właściwe podparcie obciążonemu w ciągu dnia kręgosłupowi.

Piankowy, lateksowy czy sprężynowy?

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju materace. Wśród nich sprężynowe, piankowe oraz lateksowe. Co je wyróżnia?

Materace sprężynowe. Najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj materaca. Wyróżniamy dwa rodzaje materacy sprężynowych. Materace bonellowe oraz kieszeniowe. W pierwszym przypadku sprężyny połączone są ze sobą w tak zwane zwoje, w drugiej wersji umieszczone są w specjalnych kieszeniach. Materace kieszeniowe posiadają większą liczbę sprężyn, co sprawia, że są o wiele bardziej komfortowe, elastyczne i dopasowujące się do sylwetki.

Materace lateksowe. Materace tego typu, wbrew pozorom są równie sprężyste co materace sprężynowe. Podobnie, jak te pierwsze zapewniają równomierne podparcie dla całego ciała. Są o wiele trwalsze niż materace sprężynowe lub piankowe. Co więcej, mają właściwości antyalergiczne, chłodzące i antybakteryjne Wybierając materac lateksowy, nie ma możliwości dopasowania go do wagi osoby, która będzie go użytkowała.

Materace piankowe. Jakość materaca piankowego zależy od użytego do jego wykonania wkładu. Materac tego typu może być wypełniony pianką termoelastyczną, wysokoplastyczną, poliuretanową lub zwykłą. Najtańsze modele zazwyczaj posiadają w środku zwykłą piankę i ich zakup nie jest dobrym pomysłem. Materace takie nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa. Co więcej, szybko się niszczą i po kilku latach konieczny jest zakup kolejnego materaca. Polecanym rodzajem materaca piankowego, jest materac z wkładem z pianki wysokoplastycznej lub termoelastycznej. Pianki te zapewnią odpowiedni komfort snu i podobnie, jak w przypadku materacy lateksowych oraz sprężynowych dają odpowiednie wsparcie kręgosłupowi.

Pozycja spania a rodzaj materaca

Wybór materaca powinien być także uzależniony od tego, w jakiej pozycji śpi jego użytkownik. Każda pozycja wymaga innych właściwości materaca, a dokładnie jego twardości. Osoby śpiące głównie na boku powinny kupić materac o twardości poniżej średniej. Miękki materac sprawi, że jego powierzchnia idealnie dopasuje się do ciała, a kręgosłup szyjny zyska odpowiednie podparcie.

W przypadku osób śpiących na plecach twardość materaca powinna być nieco większa, około 6 do 8. Zbyt duża elastyczność podłoża sprawi, że plecy podczas snu będą wygięte w nienaturalny sposób. Konieczne jest utrzymanie ich w linii poziomej podczas spoczynku.

Odpowiedniej wysokości twardość jest równie ważna w przypadku osób śpiących na brzuchu. Twardy materac sprawi, że kręgosłup nie będzie z bardzo wygięty. Tu jednak należy także zwrócić uwagę na, to aby materac za bardzo nie uciskał przednich partii ciała. Materac nie może więc być tak twardy, jak ten dla osoby śpiącej na plecach.

Artykuł powstał przy współpracy z DomNaNowo: https://domnanowo.pl/zdrowie/materac-do-sypialni-jak-wybrac-i-na-co-zwracac-uwage

Kategorie: Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *