Oświetlenie łazienki to ważny element wyposażenia tego pomieszczenia. Odpowiada ono za funkcjonalność i estetykę wnętrza. Ze względu na to, że każdego dnia spędzamy tu wiele czasu, wykonując czynności higieniczne, zabiegi pielęgnacyjne czy malując się, warto poświęcić trochę czasu, by odpowiednio urządzić tę przestrzeń. Łazienki bardzo często są niewielkie, co rodzi wiele problemów aranżacyjnych. Jednym z nich jest dobór odpowiednich lamp. Jakie oświetlenie wybrać do małej łazienki? Podpowiadamy.

Jak rozplanować oświetlenie w małej łazience?

Wybierając oświetlenie do małej łazienki, warto najpierw szczegółowo je rozplanować i zastanowić się nad tym, ile i jakich źródeł światła będziemy potrzebować w tym wnętrzu, by było ono funkcjonalne i estetyczne. W przypadku niewielkich przestrzeni powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami wyboru, jak w większych łazienkach. Jednak musimy zwracać szczególną uwagę na kształt i rozmiar lamp.

Bez wątpienia w pomieszczeniu tym musi znaleźć się oświetlenie główne, a więc lampa sufitowa. W tej roli doskonale sprawdzają się plafony do łazienki, ponieważ są one wręcz stworzone do niedużych i niskich wnętrz. W niewielkich pomieszczeniach lepiej zrezygnować z wiszących lamp, które niepotrzebnie będą zajmowały dodatkową przestrzeń i będzie się na nich zbierało sporo kurzu. Nawet w niewielkiej łazience musi znaleźć się również oświetlenie punktowe. Zazwyczaj umieszczane jest ono nad lustrem, ale może wystąpić również w innych miejscach.

Jak wybrać oświetlenie sufitowe do małej łazienki?

W roli oświetlenia sufitowego w małej łazience najlepiej sprawdzą się plafony, a także lampy wpuszczane w sufit, a więc modele, które nie zajmują wiele przestrzeni, a jednocześnie dobrze doświetlają wnętrze. Lampa główna w małej łazience powinna dawać przede wszystkim równomierne, rozproszone światło i zajmować niewiele miejsca.

Pamiętajmy również o bezpieczeństwie oświetlenia łazienki. Wykorzystane w tej przestrzeni modele muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i gwarantować właściwą klasę wodoszczelności, aby mogły być bezpiecznie montowane w pomieszczeniu o dużej wilgotności.

Jak wybrać oświetlenie punktowe do łazienki?

W łazience zazwyczaj malujemy się czy przeglądamy w lustrze, dlatego warto umieścić przy nim dodatkowe oświetlenie punktowe w postaci kinkietu lub listwy LED. Należy zadbać jednak o to, aby było ono równomiernie rozmieszczone. Dlatego jeżeli decydujemy się na kinkiety, zamontujmy je po obu stronach lustra. Takie rozmieszczenie światła pozwoli na równomierne oświetlenie twarzy i ułatwi zabiegi pielęgnacyjne. W małej łazience możemy wykorzystać również listwy LED, które będą oświetlały na przykład szafki, sufit lub podłogę.

Kategorie: Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *