Oczko wodne to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu – oczywiście wtedy, gdzie jest ono zadbane, czyli odpowiednio czyszczone. W takim niewielkim stawiku możemy zawiesić oko zarówno na wodnych zwierzętach jak i na roślinności. Odpoczynek przy szumie małego strumyczka czy fontanny koi i wprowadza w głęboki stan odprężenia. Jak dbać o oczko wodne i jakie preparaty do jego czyszczenia warto stosować?
Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?
Każdy wodny akwen, niezależnie czy to domowe akwarium czy oczko wodne w ogrodzie, wymaga odpowiedniej uwagi oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Najbardziej intensywne są one oczywiście wiosną, gdy przygotowuje się zbiornik do sezonu oraz jesienią, gdy trzeba zabezpieczyć go na zimę.
Pierwsza, podstawowa zasada to sprzątanie z oczka i z okolic oczka wszystkiego tego, co martwe – obumarłych liści, roślin, etc. Wczesna wiosna (marzec – kwiecień) to dobry czas na poprzycinanie roślin, które wkrótce i tak odrosną o wiele zdrowsze, gęstsze i piękniejsze. Po uzupełnieniu wody warto także zasadzić w oczku i wokół niego nowe rośliny, pamiętając, by te nie obejmowały więcej niż 50% powierzchni akwenu.
Bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także usuwanie wszelkich glonów i mułu, które naturalnie pojawiają się w zbiornikach. Można to zrobić nawet przy użyciu tradycyjnego podbieraka lub bardziej specjalistycznych odkurzaczy do wody.
Istotnym jest sprawdzenie poprawnego działania filtra oraz stanu wody. Wiosną, zanim jeszcze osiągniemy pełną równowagę biologiczną w oczku, warto sprawdzać za pomocą testów akwarystycznych ogólne parametry wody – poziom pH oraz ilość azotynów i azotanów w wodzie. By oczko cieszyło oko i nie zarastało glonami, warto utrzymywać te parametry „w ryzach”.
Oczko wodne to jedna z najpiękniejszych dekoracji ogrodu, wymaga jednak regularnej pielęgnacji, niemal całorocznej. Ważnym jest, by wyposażyć się w odpowiednie, bezpieczne preparaty do czyszczenia oczka oraz w preparaty pomagające utrzymać równowagę biologiczną akwenu – to znacznie uprości zabiegi pielęgnacyjne.
Jakie preparaty do czyszczenia oczka wybrać?
To, co jest w oczku potrzebne to… bakterie do oczka wodnego. Tak, pożyteczne bakterie pomogą nam zachować równowagę biologiczną zbiornika, a gdy ta będzie zachowana, prace pielęgnacyjne będzie można ograniczyć niemal do zera. Jedną z wiodących marek produkujących tego typu preparaty jest CristalPond. Bakterie te dozuje się w formie proszku lub płynu, a ich zadaniem jest stworzyć odpowiednią florę bakteryjną, zredukować osady zbierające się przy dnie oraz wyklarować wodę, by była całkiem przejrzysta.
Do oczek wodnych warto wybierać preparaty kompleksowe, a więc takie o szerokim spektrum działania. W naszym sklepie dostać można takie, które jednocześnie podnoszą odporność ryb i innych zwierząt wodnych, korzystnie wpływają na ich rozmnażanie się, regulują cykl azotowy wspomagając procesy nitryfikacji i denitryfikacji, pomaga mineralizować związki fosforu oraz wiązać metale ciężkie.
Najlepsze preparaty to te, które są bezpieczne dla środowiska, dla ludzi i dla zwierząt oraz roślin w oczku – zawsze sprawdzaj tą informację! Używanie dobrych preparatów do czyszczenia oczek to gwarancja zrównoważonego rozwoju całego, wodnego ekosystemu.