Siatki ogrodzeniowe są jednym z najpopularniejszych materiałów na ogrodzenia. Świetnie nadają się na barierę wokół działki budowlanej, posesji z nowoczesnym domem czy kawałka pola pod lasem. By jednak cieszyć się z siatki wytrzymałej i dobrze dopasowanej do konkretnego celu, przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka jej cech i parametrów. Jak prawidłowo wybrać siatkę ogrodzeniową?

Najważniejsze parametry i cechy siatek ogrodzeniowych

Dobra siatka ogrodzeniowa powinna być dopasowana do otoczenia, a do tego solidna i wytrzymała.

Wysokość siatki

To najbardziej oczywisty parametr. Większość producentów oferuje siatki ogrodzeniowe o wysokości od około 100 do 200 cm. Najpopularniejsze są siatki o wysokości 150-170 cm, które najlepiej nadają się na klasyczne ogrodzenia. Pamiętaj, że wysokość siatki powinna być dobrana tak, by była tylko minimalnie niższa niż słupki. Siatkę można też podnieść o kilkanaście centymetrów podmurówką.

Grubość drutu

Ten parametr nie będzie miał wpływu na wygląd siatki, ale na jej wytrzymałość jak najbardziej. Elementy wykonane z grubszego drutu są zazwyczaj zdecydowanie solidniejsze. Najczęściej siatki ogrodzeniowe są wykonane z drutu o średnicy od dwóch do trzech milimetrów. Te ostatnie są też droższe, ale warto pokusić się o taką inwestycję, kiedy planujesz ogrodzenie na lata.

Sposób ochrony przed korozją

Produkowane dziś siatki dzielą się na dwie grupy: siatki ocynkowane oraz powlekane PCV. Te pierwsze mają metaliczny kolor i są ocynkowane ogniowo, a także nieco cieńsze. Siatki powlekane PCV mają bowiem na takich drutach jeszcze dodatkową powłokę z tworzywa, co zwiększa ich grubość. Dzięki temu można im także nadać inny kolor. Najczęściej wiąże się to również z wyższą ceną.

Siatki powlekane sprawdzą się zwłaszcza przy aranżacjach w nietypowych kolorach – na przykład wtedy, gdy chcesz dopasować kolor siatki do elewacji. Zielone siatki sprawdzą się również wokół ogrodów i pól.

Wielkość oczek

Wpływ na cenę ma także wielkość oczek siatki, czyli rozstaw jej drutów. Kiedy jest mniejszy, siatka jest bardziej zwarta i solidniejsza. Do tego do jej produkcji trzeba użyć więcej drutu, w związku z tym więcej kosztuje. Jednocześnie jednak siatka z mniejszymi oczkami daje nieco mniej prześwitu i więcej prywatności. Najpopularniejsze siatki ogrodzeniowe to modele z oczkami o wymiarach 60×60 milimetrów.

Podsumowanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze siatki ogrodzeniowej?

Przy wyborze siatki ogrodzeniowej musisz zdecydować się na jeden z wariantów: siatkę ocynkowaną bądź powlekaną PVC. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, drugie daje większe pole do popisu przy wyborze koloru ogrodzenia. Najważniejsze parametry siatek, bez względu na jej rodzaj, to natomiast wysokość, wielkość oczek i grubość drutu, z jakiego są wykonywane.

Kategorie: Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *