Szum uliczny dobiegający zza okna, sąsiad słuchający głośnej muzyki, a może po prostu niepożądany efekt echa lub pogłosu w mieszkaniu? Czasami wyciszenie pomieszczeń i zapewnienie sobie wysokiego komfortu akustycznego to konieczność. Na wytłumienie niechcianych hałasów, odgłosów, czy dźwięków decydują się najczęściej mieszkańcy bloków, jednak rozwiązania w tym zakresie cieszą się coraz większym zainteresowaniem także wśród restauratorów, hotelarzy i właścicieli biur. Jeśli i Ty cenisz sobie ciszę i spokój sprawdź, w jaki sposób najprościej, a przy tym skutecznie i niedrogo zadbać, o komfort akustyczny.
Tkanina akustyczna- proste i tanie rozwiązanie
Zanim przyjdziemy do sposobów na wyeliminowanie hałasu lub niechcianego pogłosu we wnętrzach naszego domu, zatrzymamy się na chwilę na samych określeniach. Musimy bowiem wiedzieć, czy zależy nam na wytłumieniu czy na wygłuszeniu pomieszczeń. Termin „wyciszenie” obejmuje bowiem te dwa działania. Wytłumienie obejmuje takie zabiegi, które sprawiają, że przeszkadzające nam dźwięki zostają „pochłonięte”. Wygłuszenie polega z kolei na niwelowaniu odgłosów dobiegających z zewnątrz, ale i wydostających się na zewnątrz pomieszczeń.
Z pewnością jednym ze skuteczniejszych i najprostszych w zastosowaniu rozwiązań dla wyciszenia mieszkania będzie tkanina akustyczna. Tego typu materiał wykazuje doskonałe właściwości w zakresie pochłaniania dźwięku. Możemy więc uszyć z tkaniny akustycznej np. zasłony i tym samym realnie wpłynąć na poprawę naszego komfortu. Tkaniny akustyczne, w przeciwieństwie do innych propozycji, jak chociażby tapeta akustyczna, można zastosować w dowolnym momencie. Często bowiem na etapie aranżowania, wykańczania, czy wyposażania wnętrz kwestia akustyki zostaje kompletnie pominięta. W praktyce oznacza to kłopoty z hałasem lub pogłosem wpływającym niekorzystnie na nasze samopoczucie. Uszycie zasłon, rolet, narzut, poszewek na poduszki, czy obić mebli z odpowiedniej tkaniny rozwiązuje problem. Tkaniny akustyczne wizualnie przypominają te tradycyjne i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych oraz wzorniczych. Ich główną zaletą jest jednak zdolność do pochłaniania dźwięków. Wysokiej jakości tkaniny akustyczne znaleźć można na stronie https://styl-sklep.pl/tkaniny-akustyczne.
Pochłanianie niepożądanych dźwięków przy pomocy tapet
Wspomniana już powyżej tapeta akustyczna to kolejne skuteczne, a przy tym proste w zastosowaniu, rozwiązanie na wyciszenie mieszkania. Jedynym warunkiem jest tutaj konieczność zaplanowania zastosowania takiej tapety na etapie remontu, czy wykańczania wnętrz. Co istotne, tapety akustyczne to najczęściej propozycja uniwersalnych wzorów przeznaczonych do malowania (sięgamy tutaj standardowo po farby akrylowe). Możemy zatem łatwo dopasować kolorystykę do wybranej aranżacji mieszkania. Tapeta będzie przy okazji oryginalnym elementem dekoracyjnym. Samo malowanie jest w tym przypadku naprawdę proste i nie wymaga w tym zakresie doświadczenia.
Tapety akustyczne działają podobnie jak tkaniny – ich zadaniem jest pochłanianie niepożądanych dźwięków oraz eliminowanie efektu pogłosu. Można wręcz stwierdzić, że okładzina usuwa z pomieszczenia echo i hałas uderzeniowy, a przy tym doskonale amortyzuje wysokie dźwięki. Tapety można stosować zarówno na ściany jak i sufity. Faktura i wygląd okładziny przypominający najczęściej włókna szklane sprawiają, że propozycja ta wybierana jest zarówno do wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych.
Tłumienie dźwięków przy pomocy płyt i paneli
Pianki akustyczne to rozwiązanie, które kojarzymy najczęściej ze studiem nagraniowym, salą prób, czy pokojem odsłuchowym. I rzeczywiście. Wysoka skuteczność w zakresie wygłuszania pomieszczeń sprawia, że pianki znajdują zastosowanie właśnie w tak wymagających pomieszczeniach. To dobra opcja również do prywatnych wnętrz, jeśli naszym problemem jest wysokie natężenie hałasu. Pianki wykonane z żywicy melaminowej lub z poliuretanu są łatwe w montażu. Minusem może być jednak niska estetyka rozwiązania.
Kolejna z propozycji to płyty lub panele binarne. Te prezentują się oryginalnie i estetycznie, a przy tym gwarantują skuteczność w zakresie tłumienia dźwięków. Panele binarne stanowią najczęściej drewnianą, dziurkowaną płytę, w której otwory wykonane są na podobieństwo kodu binarnego. Płyty binarne zawierają dodatkowo rdzeń tłumiący w formie izolacji HDS i wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. W kwestii estetyki należałoby dodać, że płyty i panele binarne najlepiej komponują się z nowoczesnymi aranżacjami. Minusem może być tutaj z kolei cena. Rozwiązanie należy do nieco droższych.