Domy w nowoczesnym stylu to bardzo popularny obecnie trend w budownictwie mieszkaniowym. Takie domy mają wiele zalet – są przestronne, wygodne i energooszczędne, a mimo swojej prostoty potrafią być przytulne. Kiedy warto się zdecydować na taki projekt?

Czym wyróżnia się nowoczesny projekt domu?

Cechą charakterystyczną budynków w takim stylu jest to, że mają mocno uproszczoną bryłę. Nie znaczy to oczywiście, że nowoczesny dom to zawsze prosta kostka z płaskim dachem – w wielu projektach pojawiają się ciekawe elementy architektoniczne oraz oryginalne wykończenie, chodzi po prostu o to, aby kształt bryły nie był przesadnie skomplikowany, a ozdobne detale nie pogarszały właściwości budynku. Dzięki prostocie łatwiej zapewnić energooszczędność budynku, jest też niższe ryzyko popełnienia błędów budowalnych.

Czy dom nowoczesny jest tańszy?

W porównaniu z domem, który ma na przykład dużo lukarn, wykuszy, wielopołaciowy dach, dobudówki, nowoczesny budynek jest zazwyczaj tańszy w budowie, zależy to jednak od konkretnego projektu. Ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne, realizacja takiej inwestycji może wyjść drożej niż budowa domu tradycyjnego, niemniej nie są to obecnie tak wielkie różnice, warto też mieć na uwadze, że obecne przepisy i tak wymuszają na inwestorach obniżenie zużycia energii. Poza tym energooszczędne rozwiązania zwracają się w niższych rachunkach, choć ważne jest tutaj, aby projekt był dostosowany do warunków danej działki – przykładowo, na mocno zacienionym terenie w bliskim sąsiedztwie lasu panele słoneczne niekoniecznie przyniosą oczekiwane korzyści.

Jaki jest metraż nowoczesnego domu?

Na projektyzwizja.pl znaleźć można wiele nowoczesnych projektów o przeróżnych metrażach. Sporym zainteresowaniem cieszą się małe, kompaktowe domy do 100 m2 – ciekawym sposobem na powiększenie ich powierzchni jest budowa antresoli w części dziennej. Dla większej rodziny odpowiedni będzie dom mający około 120-150 m2, z dodatkową kondygnacją przeznaczoną na sypialnie.

W nowoczesnych domach jest dużo otwartej przestrzeni oraz liczne przeszklenia, dlatego istotne jest, jak budynek będzie usytuowany na działce. Garaż może się znajdować w bryle domu albo jest obiektem wolnostojącym, w zależności od wielkości działki oraz metrażu budynku.

Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *