Działka rekreacyjna to świetne miejsce, które możesz przeznaczyć na ogród albo przeprowadzić tam prace typowe dla majsterkowicza. Niestety, nie zawsze na tego typu lokalizacjach jest dostęp do prądu z sieci (np. jeżeli działkę rekreacyjną masz na terenach rolnych). Rozwiązaniem problemu z dostępem do energii elektrycznej jest agregat prądotwórczy. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Sprzęty tego typu zasilane są paliwami konwencjonalnymi, takimi jak benzyna, olej napędowy czy gaz. Zamontowana jednostka silnikowa wytwarza energię, która przetwarzana jest później na prąd elektryczny. Może generować prąd jedno lub trójfazowy. Jest świetnym zabezpieczeniem na wypadek braku dostaw z sieci publicznej, ale nie tylko.

Dlaczego agregat prądotwórczy na działce to dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim agregaty prądotwórcze zwiększają możliwości działki. Na podłączenie do sieci publicznej można czekać niekiedy nawet dwa lata. Jeżeli masz teren bez dostępu do prądu, nie musisz ograniczać prowadzenia na nim prac remontowych czy ogrodniczych. Wystarczy odpalić odpowiedni agregat.

Poza tym agregat to bardzo praktyczny sprzęt. Nie musisz ciągnąć przewodów na drugi koniec działki, aby np. wyciąć rośliny czy użyć glebogryzarki. Wystarczy zabrać swoje urządzenie w określone miejsce, odpalić i gotowe. Poza tym zasilisz dzięki temu też telewizor, lodówkę turystyczną i wiele innych sprzętów.

Jaki agregat wybrać na działkę rekreacyjną?

Na działkę rekreacyjną najlepiej wybrać agregat mobilny, który w każdej chwili zabierzesz lub przeniesiesz w odpowiednie miejsce. Powinien mieć więc kółka transportowe i rączkę. Zwróć uwagę na moc sprzętu. Do działań bardziej rozbudowanych konieczne będzie zainwestowanie w sprzęt generujący ponad 3kW mocy. W zależności od potrzeb wybierz też czy chcesz jedno czy trójfazowy generator.

Ważne jest także, aby agregat posiadał system AVR czyli automatyczną regulację napięcia. To zabezpieczy podłączane urządzenia elektryczne i elektroniczne przed uszkodzeniem, uniemożliwiając skoki parametrów prądu. W przypadku, gdy korzystasz z agregatu w pobliżu zabudowań lub innych działek, warto zainwestować w sprzęt lepiej wygłuszony.

Zwróć też uwagę czy Twoje urządzenie może pracować w deszczu i na jakich podzespołach jest wykonane. Kompleksowe podejście do sprawy pozwoli Ci znaleźć urządzenie pracujące skutecznie przez wiele lat i zagospodarowujące Twoje potrzeby pod względem zużycia energii elektrycznej.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *