Kiedy powoli zbliża się sezon grzewczy, każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien przygotować się do odpowiedniego ogrzewania. Dlatego jego zadaniem w okresie jesienno-zimowym jest zadbanie o wystarczającą ilość materiałów opałowych. Jeśli jesteś w trakcie przygotowań i szykujesz drewno na opał, warto rozważyć zakup łuparki do drewna. W poniższym artykule przekonasz się, w jaki sposób to urządzenie ułatwi twoją pracę!

Łuparka do drewna – czym jest i do czego służy?

Łuparka do drewna to rodzaj urządzenia mechanicznego, które dzieli większy kawałek drewna na mniejsze części. Podstawową funkcją łuparki do drewna jest przygotowanie materiału grzewczego. Jak działa ten sprzęt? Przy pomocy klina urządzenie uderza w kłodę i rozłupuje ją na drobniejsze kawałki. Tak przygotowany opał można umieścić np. w piwnicy lub drewniaku. Konstrukcja tego urządzenia gwarantuje wytrzymałość i skuteczne przeprowadzenie prac nawet w trudnych warunkach. To dobry zamiennik tradycyjnej siekiery lub piły.

Rodzaje łuparek

Urządzenia przede wszystkim różnią się od siebie działaniem i z tego względu wyróżniamy łuparki:

  • Kinetyczne – ten rodzaj łuparki działa za wykorzystaniem mocy energii kinetycznej. Umożliwia sprawne łupanie drewna. Mechanizm dociskający łuparki tego rodzaju sprawia, że jest ona bezpieczna w użyciu.
  • Spalinowe – ich wytrzymałość pociąga za sobą konieczność regularnego przeglądu. Urządzenie jest dość hałaśliwe, natomiast doskonale sprawdzi się do rozłupywania większych kawałków drewna w dużych ilościach.
  • Hydrauliczne – to bardziej zaawansowany sprzęt, szczególnie przydatny w dużych gospodarstwach, a nawet zakładach przemysłowych. Bez problemu poradzi sobie z każdym rodzajem drewna sporej wielkości. W swoim działaniu łuparkę hydrauliczną można porównać do kinetycznej, natomiast przewagą tej pierwszej jest wyposażenie jej w pompę hydrauliczną.

Czy warto zainwestować w łuparkę do drewna?

Zalety pracy z łuparką do drewna

Decydując się na zakup któregoś z rodzajów łuparek do drewna, warto wiedzieć, czy taka inwestycja się opłaci. Aby móc to zweryfikować należy poznać cechy tego urządzenia i dopiero wtedy zastanowić się czy warto. Oto nasze powody, dla których łuparka do drewna będzie sprawdzonym pomysłem:

Łatwa obsługa

Wystarczy zapoznać się z instrukcją i bezpiecznie obchodzić się z łuparką, aby móc z niej swobodnie korzystać. Do jej użycia nie potrzeba wyspecjalizowanej wiedzy czy umiejętności.

Oszczędność sił

Użycie łuparki do drewna to zwiększenie komfortu i wygody w pozyskiwaniu opału. Praca z tym urządzeniem równa się zmniejszeniu wysiłku. Użycie tego sprzętu pozwala także zaoszczędzić na zdrowiu np. w przypadku doskwierającego bólu czy gorszego samopoczucia.

Oszczędność czasu

Kłoda zostanie rozłupana znacznie szybciej przy użyciu łuparki niż dzięki pracy ręcznej. Oprócz tego, że będziemy musieli doglądać działań urządzenia, nie musimy martwić się, że wykonanie pracy zajmie nam dużo czasu. Pozyskiwanie drewna na opał przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, co przy samodzielnych staraniach mogłoby nie być takie łatwe.

Obróbka każdego drewna każdego rodzaju

Nawet twardsze kawałki kłody zostaną profesjonalnie podzielone na części przy pomocy łuparki. Takie rozwiązanie ułatwia dobór odpowiedniej maszyny, która w pełni sprosta wymaganiom każdego użytkownika. W ten sposób będziemy mogli uzyskać spory zapas drewna opałowego bez większego problemu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łuparki?

Wybór odpowiedniego modelu łuparki to klucz do efektywnego i szybkiego działania sprzętu. Należy więc poznać parametry urządzenia, które umożliwią podjęcie przemyślanej decyzji zakupowej. Jakie elementy należy brać pod uwagę, zanim zaopatrzymy się w łuparkę do drewna? Zalicza się do nich przede wszystkim.:

  • sposób umieszczenia kłody,
  • siła nacisku,
  • prędkość obrotowa,
  • waga sprzętu,
  • maksymalne wymiary łupanej kłody,
  • napięcie zasilające,
  • długość kabla,
  • moc akustyczna urządzenia.
Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *