Pasta termoprzewodząca służy do odprowadzania ciepła z układów elektronicznych. Czym jest dokładnie? Jakie są rodzaje past termoprzewodzących? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca to związek chemiczny pod postacią masy, który charakteryzuje się dużym przewodnictwem cieplnym. Mimo tego sprawdza się doskonale jako izolator elektryczny, a co za tym idzie jest wykorzystywany do zapełniania powierzchni styku między silnie nagrzewającymi się elementami elektronicznymi a elementami odprowadzającymi ciepło (radiatorami). Ma to na celu zmaksymalizowanie odprowadzania ciepła z układów elektrycznych.

Rodzaje past termoprzewodzących

Pasty termoprzewodzące to produkty, które klasyfikuje się na podstawie materiału, który został wykorzystany w ich produkcji jako baza. Najczęściej stosuje się w tym przypadku silikony, żywice epoksydowe, poliakrylany, czy poliuretany. Tego typu pasty gwarantują odpowiednie przewodnictwo cieplne, a jednocześnie pełnią rolę izolatora elektrycznego, co minimalizuje ryzyko potencjalnego zatarcia. W sprzedaży dostępne są również pasty termoprzewodzące stworzone na bazie metali (m.in. glinu, cynku, srebra, czy galu). W ich przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu układu przed możliwym przepływem ładunków elektrycznych. Decydując się na konkretną pastę termoprzewodzącą należy kierować się nie tylko jej przewodnością, ale również dopasować substancję do użytego radiatora. Przykładem może być aluminiowy radiator, do którego nie należy stosować związków, które charakteryzuje działanie silnie korozyjne.

Po jakim czasie zdecydować się na wymianę pasty termoprzewodzącej?

Warto mieć świadomość, że pasta termoprzewodząca z czasem traci swoje właściwości, a co za tym idzie nie chłodzi elementów w wystarczający sposób. W efekcie może dojść do uszkodzenia sprzętu, w skutek jego przegrzania. W związku z tym należy regularnie wymieniać pastę, pamiętając, że swoje właściwości traci również ta, która jest montowana fabrycznie. Kiedy więc wymienić pastę? Najbezpieczniej jest robić to co około 2 lata, minimalizując tym samym przeciążenia sprzętu, a zarazem ryzyko jego uszkodzenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że pasta termoprzewodząca powinna być nie tylko odpowiednio dobrana, ale również charakteryzować się najwyższą jakością co gwarantuje nasz sklep. Zachęcamy także do zapoznania się z całą naszą ofertą dostępną na tme.eu, która obejmuje profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w robotyce.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *