Stworzenie idealnego wnętrza nie musi odbywać się od podstaw. Nie musi być ono również sztywną formą wyciętą wprost z katalogu, w którym wszystko jest usystematyzowane. Wiele ciekawych i inspirujących wnętrz powstaje dzięki adaptacji pomieszczeń, które kiedyś służyły zupełnie innym celom. Taki właśnie jest styl industrialny. Czym się charakteryzuje i jak stworzyć wnętrze w takim właśnie nurcie?
Kilka słów i historii – skąd wziął się styl industrialny?
Nie będzie przesadą określenie stylu industrialnego jako nurtu „recesji”. Nie chodzi tutaj o wstecznictwo stylistyczne, lecz o zarys historyczny, który wyłonił tę formę urządzania wnętrz. Industrializm narodził się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych. W okresie spowolnienia gospodarczego wiele fabryk musiało zakończyć swoją działalność i zostały one zaadaptowane właśnie na budynki mieszkalne bądź miejsca użyteczności publicznej. Stąd w stylu industrialnym (loftowym) obecne są charakterystyczne czerwone cegły, otwarte przestrzenie i surowość metalowych form.
Czy charakteryzuje się styl industrialny?
Styl industrialny można nieoficjalnie podzielić na „twardy” oraz „miękki”. Ten pierwszy charakteryzuje się bardzo surowymi formami, które ocierają się o ekstrawagancję. Najczęściej jest on obecny w przestrzeniach pofabrycznych i poprzemysłowych. Pierwszym elementem rzucającym się w oczy jest czerwona cegła, wysokie sufity i duża przestrzeń. Dodatkowym uzupełnieniem jest oryginalne przemysłowe oświetlenie. Osoby tworzące swoje pomieszczenia w gotowych już przestrzeniach mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ duża część charakterystycznych dla tego odłamu elementów wystroju jest już praktycznie gotowa. Pomieszczenia w stylu „soft” tworzone są od podstaw, w surowych i nieokreślonych jeszcze w żaden sposób pomieszczeniach i przestrzeniach. Ta druga opcja generuje większe koszty – chociażby cegieł, czy oświetlenia.
Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym?
Stworzenie wnętrza w stylu industrialnym wbrew pozorom nie wymaga dużej przestrzeni. Jest to nurt, który można wpleść w mniejsze pomieszczenia z takim samym efektem wizualnym. Można również w tej konwencji urządzić jedno wnętrze np. kuchnię bądź sypialnię. Wykończenie betonem lub klasyczną czerwoną jest krokiem w odpowiednim kierunku. Nie trzeba jednak wykańczać w ten sposób wszystkich czterech ścian. Może być to jedna płaszczyzna, a pomieszczenie już nabierze niepowtarzalnego klimatu i lekkiej surowości. Uzupełnienie powinny stanowić meble w stylu industrialnym, czyli z dużą ilością czarnych, metalowych i cienkich elementów np. stoły i krzesła na czarnych, cienkich nogach z drewnianym, naturalnym blatem. To samo dotyczy elementów typowo dekoracyjnych – klosze, lampy czy półki na regały powinny być spójne kolorystycznie i materiałowo (metal).
Cały wystrój można przełamać np. klasyczną, pikowaną kanapą w granatowym bądź czerwonym kolorze, ponieważ nurt ten nie narzuca sztywnych form, lecz nakreśla tylko pewien zarys. Ważne jest, aby zrównoważyć surowość z poczuciem domowego ciepła i klimatu.