Choć drewniana elewacja kojarzy się przede wszystkim z domami skandynawskimi/kanadyjskimi, to w dobie mody na ekologię na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów budujących dom w technologii murowanej. Nic dziwnego, skoro deska elewacyjna jest niedroga, szybka w montażu, a przy tym prezentuje się naprawdę efektownie. Zaletom i specyfice tego materiału przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest deska elewacyjna?

Deska elewacyjna, zwana także szalówką czy boazerią na elewację, to popularny materiał używany do wykończenia ścian zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej, ale coraz częściej także murowanych.

Taka deska, zwykle występująca w wariantach grubości od 19 do 24 mm i łączona na pióro-wpust, prezentuje się bardzo efektownie, nadając budynkowi naturalny charakter, co idealnie wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne.

Co ważne, deskę elewacyjną można wykorzystać również w formie ozdoby i uzupełnienia dla standardowego tynku. Najczęściej ma to na celu „ocieplenie” fasady i złagodzenie nowoczesnej, minimalistycznej zabudowy z dominacją szarości.

To warto wiedzieć:

Deskę elewacyjną można zastosować także wewnątrz budynku. Znakomicie koresponduje ona ze stylem klasycznym, wiejskim, rustykalnym, ale też loftowym, industrialnym czy skandynawskim.

Ważna rola impregnacji

Oczywiście decydując się na wykonanie całej elewacji z boazerii lub zastosowanie jej tylko miejscowo w formie ozdoby, należy pamiętać o zaimpregnowaniu drewna, czyli o zabezpieczeniu go przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i szkodników.

Warto zastosować środki chemiczne wysokiej jakości, które zagwarantują skuteczną ochronę drewna na lata.

Dlaczego warto zastosować drewno na elewację?

Poza ponadczasowym designem i niewątpliwą urodą naturalnego drewna, taka elewacja ma również kilka innych zalet, które warto wziąć pod uwagę:

  • Jest bardzo trwała;
  • Można ją odnawiać, zmieniać jej kolor, dopasowywać do aktualnych preferencji estetycznych właścicieli;
  • Zapewnia dodatkową izolację termiczną i akustyczną;
  • Jest łatwa w konserwacji;
  • Możną ją łatwo naprawić w przypadku uszkodzenia pojedynczych desek;
  • Jest szybka i niedroga w wykonaniu.

Jak wybrać deskę elewacyjną? Zwróć uwagę na te szczegóły

Wybierając deskę elewacyjną nie skupiamy się tylko na względach estetycznych – zwłaszcza, że te i tak ulegną zmianie po pomalowaniu deski np. lakierobejcą na docelowy kolor.

O wiele ważniejsze są tutaj kwestie techniczne i użytkowe, jak:

  • Gatunek drewna– w polskich warunkach klimatycznych dobrze sprawdzają się takie gatunki jak modrzew, świerk północny i sosna. Deska elewacyjna wykonana z tych gatunków drewna nie będzie też przesadnie kosztowna, w odróżnieniu od deski z drewna egzotycznego.
  • Grubość deski– standardowa deska elewacyjna ma grubość 19 mm, ale w zależności od przeznaczenia może być potrzebna deska w innym wariancie grubości. Tutaj zawsze warto skorzystać z podpowiedzi eksperta, np. doradcy w składzie drewna.
  • Sposób montażu– na pewno warto wybrać deskę elewacyjną łączoną za pomocą systemu pióro-wpust, który przyspiesza montaż i zapewnia szczelność oraz stabilność połączenia.

Deska elewacyjna (szalówkowa) – gdzie ją kupić?

Najlepiej bezpośrednio u producenta lub w składzie drewna, dzięki czemu nie przepłacasz za prowizję np. sklepu czy marketu budowalnego. Jeśli nie masz czasu na jeżdżenie po tartakach czy wykonywanie wielu telefonów, to skorzystaj z naszej wskazówki i sprawdź, jak działa platforma TimberTrade.

To pierwsza taka platforma w Polsce, która daje bezpośredni dostęp do ofert tartaków i składów drewna w jednym miejscu. Z poziomu platformy łatwo i szybko wyszukasz lokalnego dostawcę deski elewacyjnej, drewna konstrukcyjnego, deski tarasowej, podłogowej czy podbitki dachowej. Co ważne, TimberTrade  współpracuje wyłącznie z rzetelnymi, dokładnie zweryfikowanymi partnerami, gwarantując wysoką jakość oferowanych produktów oraz terminową realizację zamówienia.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *