Budując dom, warto stawiać na jakość. Ten łatwy do zapamiętania frazes może być kluczem do wzniesienia solidnej nieruchomości, która będzie cieszyć przez lata i to w doskonałym stanie. Wiązary dachowe są jednym z tych elementów konstrukcji domu, które mają duże znaczenie — a zbyt często właściciele domów nie poświęcają im wystarczająco dużo uwagi.

Nie popełniaj tego błędu — przeczytaj nasz artykuł do końca i dowiedz się, jakie rodzaje wiązarów dachowych warto wybrać, aby postawić dom na miarę oczekiwań.

Wiązary dachowe — rodzaje, które trzeba znać

Wiązar dachowy jako element składowy więźby dachowej stanowiącej bazową konstrukcję nośną dachu — pełni ważną funkcję, a jego wybór nie może być przypadkowy. Dzisiaj niemal każdy producent domków drewnianych ma do zaoferowania wiele różnych typów tego elementu — bo warto wiedzieć, że choć wiązary dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów, to właśnie te z drewna są najczęściej wybierane.

Wiązary dachowe — jakie podstawowe rodzaje wyróżniamy?

  • wiązar krokwiowy,
  • wiązar jętkowy,
  • wiązar płatwiowo-kleszczowy,
  • wiązar wieszarowy.

Pamiętaj też, że choć wiązary dachowe rodzaje to temat stanowiący podstawę do podjęcia właściwej decyzji — bez względu na to, na jaki typ postawisz, nade wszystko muszą być to elementy wysokiej jakości. Dla przykładu wiązary dachowe Castor spełniają takie oczekiwania, co jest efektem zastosowania wysokiej klasy surowca oraz wzorowego rzemiosła producenta.

Jakie wybrać wiązary dachowe do planowanej konstrukcji domu?

Jeśli zdecydowałeś się na domki szkieletowe Castor i zależy Ci na tym, by każdy element konstrukcji był dopracowany do perfekcji – czas zastanowić się, który wiązar z wyżej wymienionych typów najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Wiązar krokwiowy to rozwiązanie zalecane dla konstrukcji, gdzie krokwie połączone w kalenicy są oparte na ścianach za pośrednictwem przymocowanych do wieńca murłat. Wiązar jętkowy sprawdza się w konstrukcjach, gdzie wszystkie obciążenia są przejmowane przez ściany zewnętrzne. Natomiast wiązar płatwiowo-kleszczowy jest bardzo uniwersalnym wyborem i nadaje się do wielu różnych rodzajów dachów. Jeśli chodzi o wiązar wieszarowy – to zdecydowany faworyt, jeśli pojawia się potrzeba stworzenia konstrukcji o naprawdę dużej rozpiętości.

Pamiętaj — dobór odpowiedniego typu wiązarów to jedno. Nie mniej ważne jest upewnienie się, że jest to element spełniające wysokiej jakości wymagania. Takiej oferty możesz oczekiwać od Castor — producenta domków drewnianych z doświadczeniem sięgającym 1995 roku.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *