Wiertnice to funkcjonalne urządzenia, które szeroko stosowane są w budownictwie, a także przemyśle. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie otworów, o powtarzalnym rozmiarze i głębokości. Jakie są rodzaje wiertnic?
Rodzaje wiertnic
Wiercenie w twardych materiałach wymaga szczególnej siły, a urządzenie, które będzie wykorzystane do wykonania otworów musi charakteryzować się wyjątkową wytrzymałością. Zgodnie z najczęściej przywoływaną definicją wiertnicą nazywa się zespół urządzeń mechanicznych, które przeznaczone jest do wykonywania precyzyjnych otworów w materiałach twardych. Przykładem może tu być asfalt, beton, twarde skały, kamienie, grunt.
Kategoria produktów, jakimi są wiertnice można klasyfikować według różnych kryteriów, jednym z nich jest sposób zasilania urządzenia. Wymienić należy trzy główne grupy:
- wiertnice elektryczne, zasilane prądem z sieci, w zależności od modelu mogą one być zasilane prądem 230 V lub 400 V, a także agregatami prądotwórczymi;
- wiertnice spalinowe, charakteryzujące się dużą mocą, są niezawodne, dzięki czemu mogą pracować bez awarii nawet w trudnych warunkach, są one wykorzystywane do wykonania głębokich odwiertów, także w glinie i glebie;
- wiertnice pneumatyczne, to rozwiązanie, które jest wykorzystywane w miejscach, w których z różnych przyczyn nie ma możliwości użycia wiertnic elektrycznych lub spalinowych.
Wiertnice pneumatyczne i spalinowe cechują się wysoka mocą działania, dlatego też najczęściej są wykorzystywane np. w branży wydobywczej. Największą popularnością cieszą się natomiast wiertnice elektryczne, jakie dostępne są w ofercie https://viateco.eu/produkt/wiertnica-elektryczna-do-nawierzchni/.
Innym kryterium podziału jest sposób, w jaki wykonywane są otwory. Tutaj wymienia się wiertnice:
- obrotowe;
- udarowe;
- wibracyjne;
- obrotowo-udarowe.
Modele różnią się sposobem działania, klasycznym rozwiązaniem jest odwiert obrotowy. Obracający się świder bądź koronka stopniowo kruszą podłoże. Z kolei w wiertnicach udarowych świder równomiernie uderza w grunt. W urządzeniach wibracyjnych jest natomiast wykorzystywana energia rezonansowa. Jest ona generowana przez głowicę wiertnicy, co pozwala pobudzić drgania o wysokiej częstotliwości.
W praktyce wyróżnić można jeszcze inne podziały urządzeń, w tym np. wiertnice ręczne, na statywie próżniowym, rdzeniowe, górnicze, gąsienicowe.
Wiertnica elektryczna – charakterystyka
Wiertnice elektryczne są najpowszechniej wybieranymi urządzeniami. Wśród wielu atutów wymienić można niższą cenę, niż w przypadku modeli spalinowych. Do tego są w rozmiarach kompaktowych, mniejsze, lżejsze, co pozwala korzystać z nich w różnych sytuacjach. Gabaryty i waga sprawiają, że urządzenie można łatwo przetransportować w dowolne miejsce.
Urządzenia instalowane są na specjalnie przygotowanej przyczepie, wykonanej ze stali wysokiej jakości. Wytrzymałe podwozie zapewnia stabilność podczas wykonywania prac odwiertowych, umożliwia też tłumienie drgań. Dużą zaletą jest też to, że wiertnice elektryczne są wyposażone w dodatkowe elementy, które ułatwiają pracę. Wśród nich wyróżnić można światła LED, lampę ostrzegawczą, pilot sterujący, port szybkiego ładowania akumulatorów, wymienne akumulatory, cyfrowy wyświetlacz głębokości wiercenia.
Zastosowanie i zalety wiertnic elektrycznych
Sposób działania wiertnic oraz ich moc sprawiają, że zastosowanie urządzeń jest naprawdę duże. W praktyce pomagają one:
- wykonać odwierty pod konstrukcje oporowe;
- przygotować grunt pod głębokie fundamentowanie;
- w stabilizacji osuwisk i zabezpieczaniu skarp;
- wykonać otworowanie pod instalacje gruntowe czy słupy energetyczne.
Wiertnice energetyczne to rozwiązania, które nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne. Dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach, gdzie inne modele nie sprawdzą się, ze względu na specyficzne warunki otoczenia. Dodatkowo urządzenia są skuteczne, pozwalają wykonać powtarzalne odwierty, które niezbędne są dla realizacji wielu zadań.