Pergole są bardziej trwałymi elementami architektonicznymi niż zielone tunele późnośredniowiecznych i wczesnorenesansowych ogrodów, które często powstały z sprężystych kwiatów – łatwo wymienialnych pędów wierzby lub leszczyny- i razem połączone tworzyły łuk, dając cień i chłód.
Spis treści
Czym charakteryzuje się pergola ogrodowa?
Tradycyjny projekt pergoli nawiązuje do wielkich murowanych konstrukcji sięgających włoskiego renesansu. Aktualnie, termin „pergola” jest rozumiany szerzej i obejmuje głównie otwarte konstrukcje drewniane (ale również metalowe), składające się z kolumn podtrzymujących kratownicę dachową z belek i krokwi. Ta kratka dachowa może pozostać otwarta lub przykryta. Pergole zazwyczaj są wolnostojące i tworzą centralny punkt w ogrodzie lub są przymocowane do domów, tak że stanowią zewnętrzną przestrzeń do siedzenia, która zasadniczo jest przedłużeniem wewnętrznych pomieszczeń w domu. Pergola, to także element ogrodowy, tworzący zacieniony chodnik lub przejście.
Do czego służy pergola ogrodowa?
Szkielet pergoli, tradycyjnie przeznaczony jest do wspierania winorośli, krzewów różanych i innych roślin, takich jak glicynia, bougainvillea czy pnącze z Virginii. Winorośl może tworzyć baldachim nad pergolą, dając cień w lecie. Pergole nie są zaprojektowane tak, aby całkowicie blokować słońce, lecz by przynieść częściowe schronienie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ powietrza. Często jednak, w celu zapewnienia pełnego cienia i ochrony przed deszczem, niektórzy ludzie zakrywają swoje pergole, wykorzystując włókno szklane jako pokrycie lub materiał, który można w razie potrzeby łatwo zasunąć. Należy jednak pamiętać, że konstrukcje, które są podobne do pergoli, ale mają stałe dachy, są nazywane pawilonami lub altanami. Sama pergola nigdy nie może stworzyć w pełni zacienionej przestrzeni.
Jakich materiałów najlepiej użyć do budowy pergoli?
Sosna, poddana obróbce ciśnieniowej, stanowi najtańszą opcję drewnianej pergoli, która jest odporna na gnicie, owady i może wytrzymać trudne warunki. Drewniane pergole wymagają systematycznego malowania lub bejcowania. Warty rozpatrzenia jest także metal, który co prawda nie wygląda naturalnie, ale zapewnia długą żywotność konstrukcji. Rzadziej, wykorzystuje się PCV, cegłę lub kamień.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę pergoli?
Pergola jest konstrukcją z otwartym pokryciem, które nie jest uważane za pełny dach. Poza tym, nie zmienia struktury domu, jej słupy nie wnikają głęboko w ziemię, dlatego zwykle nie wymaga pozwolenia na budowę.
Źródło: https://www.4katy.com.pl/ogrod/pergole-ogrodowe-jak-zaprojektowac-i-wykonac-je-samodzielnie