Wertykulator jest profesjonalnym narzędziem przeznaczonym do prac w ogrodzie. Można go wykorzystać przede wszystkim w zakresie pielęgnacji trawnika.

Wertykulator z wyglądu przypomina kosiarkę, jednak zamiast ostrza posiada wiele nożyków, które w czasie pracy wbijają się w powierzchnię gleby. Dzięki czemu w ziemi powstają rowki, umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Wpływa to także na lepsze wsiąkanie wody. Co więcej wertykulator może usunąć z trawnika pozostałości roślin, chwasty, mech, a także warstwę filcu, czyli ścinki po koszeniu. Przejazd wertykulatorem poprawia kondycję trawnika oraz zapewnia doskonałe warunki do nawożenia oraz dodatkowych prac pielęgnacyjnych. Wertykulacja, nazywana pionowym koszeniem trawnika, jest jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o wyglądzie oraz atrakcyjności murawy w ogrodzie. Dzięki gęstym nacięciem darni pędy zostają pobudzone do wzrostu, a tym samym murawa staje się gęstsza oraz zadbana. Zabieg należy wykonywać jednak regularnie.

Kiedy wertykulować trawnik?

Aby trawnik wyglądał na zadbany, a także był w dobrej kondycji należy wykonywać regularne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z podstawowych zabiegów bezpośrednio wpływających na kondycję trawnika jest wertykulacja. Warto wykonywać ją przynajmniej dwa razy w ciągu roku, najlepiej wczesną wiosną oraz jesienią. Zabieg wykonywany wiosną przypada najczęściej pod koniec kwietnia, gdyż wówczas zazwyczaj wykonuje się pierwszy pokos trawy. Dzięki nacięciom darni można pomóc zregenerować się murawie po zimie, a tym samym trawnik rozpocznie fazę intensywnego wzrostu. Natomiast jesienny termin wertykulacji sprawi, że na murawie nie będzie zalegającego materiału roślinnego. Dzięki czemu trawnik będzie miał czas na odbudowę oraz regenerację przed nadejściem zimy oraz mroźnych dni. Wertykulacja jest zabiegiem, który można wykonać samodzielnie. Jednak prace muszą być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami terenu. Na trawniku nie mogą znajdować się kamienie, gałęzie oraz jakiekolwiek inne zanieczyszczenia.

Najlepszy wertykulator do trawnika

Istnieją trzy rodzaje wertykulatorów, czyli

  • wertykulator ręczny,
  • wertykulator elektryczny,
  • wertykulator spalinowy.

Najprostszy jest oczywiście wertykulator ręczny, który nie posiada napędu, jednak wyróżnia się bezgłośną pracę oraz nie emituje spalin. Jego praca jest możliwa dzięki sile mięśni operatora. Doskonale sprawdza się w przypadku mniejszych trawników. Natomiast wertykulator elektryczny to także cicha praca oraz brak emisji spalin, a to dzięki silnikowi elektrycznemu. Jest to urządzenie łatwe w obsłudze, przeznaczone do ogrodów średnich i małych. Najbardziej zaawansowany jest wertykulator spalinowy, który posiada bardzo dużą moc przekładającą się na efektywną pracę bez przerw. Jest to idealne rozwiązanie do dużych trawników. W ofercie Stiga odnaleźć można wszystkie rodzaje wertykulatorów, które wyposażone są wysokiej jakości noże tnące ze stali nierdzewnej. Dzięki czemu urządzenia są odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Kategorie: Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *