Wózki widłowe to ważne urządzenia, które wykorzystuje się przede wszystkim w branży magazynowej, produkcyjnej, logistycznej i dystrybucyjnej. Znacząco ułatwiają one transport ładunków o dużej masie. Istnieje wiele modeli takiego sprzętu – różnią się one parametrami. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny wózek widłowy?

Czym są wózki widłowe?

Wózki widłowe bywają też nazywane jezdniowymi. To urządzenia, które sprawiają, że wykonywanie obowiązków na produkcji lub magazynie staje się bardziej efektywne. Aby je obsługiwać, należy jednak mieć stosowne uprawnienia.

W praktyce wózki widłowe spełniają przede wszystkim trzy główne zadania: przewożenie ciężkich ładunków na niewielkie odległości, podnoszenie ładunków (np. w celu układania ich lub zdejmowania z regałów) oraz pomoc w załadowywaniu i rozładowywaniu towarów. Są więc niezwykle przydatne i znacząco ułatwiają pracę. Wybierając taki sprzęt, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry danego modelu. Pozwolą one dowiedzieć się więcej o konkretnym urządzeniu i odpowiednio dopasować je do własnych potrzeb.

Podstawowe parametry wózków widłowych

Najważniejsze parametry wózków widłowych to tzw. wielkości znamionowe. W przypadku tego typu urządzeń odnoszą się do maksymalnego, dopuszczalnego obciążenia. Liczą się takie zmienne jak:

  • nośność – oznacza największy możliwy ciężar ładunków, który może być przewożony przy pomocy wózka widłowego;
  • udźwig – oznacza największy dopuszczalny ciężar ładunków, który może zostać podniesiony przy pomocy wózka widłowego. Wyróżnia się przy tym dwa rodzaje: udźwig nominalny i zredukowany. Pierwszy z nich określa maksymalną masę załadunku, który można unieść na 3300 mm, zachowując przy tym poprawną odległość czoła wideł w stosunku do środka ciężkości oraz pracując w warunkach wyznaczonych przez producenta urządzenia. Drugi natomiast oznacza największe dopuszczalne obciążenie, które można w bezpieczny sposób unieść przy użyciu wózka, bez względu na wysokość czy środek ciężkości.

Te dwie zmienne są kluczowe, ponieważ to od nich zależy, jakie ładunki można przewozić i podnosić, co stanowi podstawową funkcję wózka widłowego.

Jakie są pozostałe parametry wózków widłowych?

Wózki widłowe mają też inne ważne parametry. Wśród nich znajdują się:

  • gabaryty urządzenia (wysokość, szerokość i ciężar);
  • maksymalna wysokość, na jaką można unosić ładunki przy pomocy sprzętu;
  • prędkość urządzenia (dotyczy zarówno szybkości jazdy, jak i tego, w jakim czasie wózek podnosi i opuszcza ładunki);
  • możliwość pokonywania wzniesień przez wózek widłowy;
  • stopień pochylenia masztu i przesuwu wideł sprzętu;
  • manewrowość wózka widłowego (wyrażona przy pomocy promienia zawracania).

Wybierając wózek widłowy, warto zwrócić uwagę na wszystkie te kwestie. W ten sposób można mieć pewność, że kupi się odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się w określonych warunkach.

Kategorie: Pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *