Lamele, jako element dekoracyjny, z roku na rok wyraźnie zyskuje w oczach Polaków. Coraz częściej możemy podziwiać lamele w salonach oraz przedpokojach, choć warto zaznaczyć, że nie ma żadnych ograniczeń co do ich umieszczenia – można je śmiało wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu. Ale czy zawsze muszą być wykonane z drewna? Jakie pełnią funkcje? W niniejszym artykule zgłębimy te kwestie.
Proces projektowania wnętrza to z jednej strony fascynujący projekt, z drugiej zaś pełen wyzwań czas. Jeżeli jesteś zwolennikiem nowoczesnych i eleganckich wykończeń, to być może warto zastanowić się nad wyborem lameli ściennych. Czym dokładnie są lamele dekoracyjne i do jakich celów mogą posłużyć? Poznajmy bliżej ten element wykończenia wnętrz i sprawdźmy gdzie znajdą one zastosowanie.
Lamele dekoracyjne – co to takiego?
Lamele to dekoracyjne akcenty, które znalazły swoje zastosowanie zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Konstrukcja lameli opiera się na dwóch kluczowych elementach: pierwszym z nich jest listwa montażowa, którą przymocowuje się do powierzchni przy użyciu kleju montażowego bądź wkrętów, a drugim jest profil U pokryty ozdobną folią, który zostaje umieszczony na listwie montażowej.
Do jakich celów służą lamele dekoracyjne? Przede wszystkim pozwalają one osiągnąć efekt przestronności oraz dodają głębi wnętrzom. Co ważne, ich montaż nie wymaga konieczności wiercenia otworów, dlatego też coraz częściej wykorzystywane są w domowych wnętrzach. To wyjątkowo prosty i oszczędny sposób na odświeżenie wystroju, nadając mu nowoczesnego charakteru.
Z jakiego surowca wytwarzane są lamele dekoracyjne?
Bez wątpienia, najczęściej wybieranym materiałem do produkcji lameli jest drewno. W szczególności, jesion i sosna cieszą się dużą popularnością, choć coraz częściej spotyka się także lamele wykonane z dębu. Te rodzaje drewna charakteryzuje się niezwykłą trwałością, co gwarantuje, że staną się one efektowną dekoracją wnętrza na długie lata.
W przeszłości najczęściej wybierane były lamele aluminiowe. Obecnie są one raczej postrzegane jako relikt minionych czasów, przede wszystkim ze względu na ich ograniczoną trwałość i mniejszy walor dekoracyjny. Lamele wykonane z PVC praktycznie całkowicie wyparły drewniane odpowiedniki.
Lamela ścienno-dekoracyjna zdobyła ogromną popularność ze względu na swój przyjazny dla środowiska charakter. Nie bez znaczenia pozostają takie właściwości jak nowoczesny design oraz wyjątkowo łatwy proces montażu. Stanowi ona formę wykończenia, która zachowa swoje walory przez lata, a nawet dziesięciolecia, wprowadzając zarazem ciepło i estetykę do przestrzeni.