Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu czy mieszkaniu. Jednak mieszkańcy bloków nigdy nie byli z rozmiaru swojej kuchni zadowoleni. Zwykle są to dość małe i nieustawne pomieszczenia. Najważniejsze jednak pozostaje to, by zachować ich pełną funkcjonalność. Posiadacze mieszkania w bloku muszą liczyć się z tym, że nie da się ich kuchni powiększyć. Jednak istnieje kilka wskazówek i trików aranżacyjnych, które pozwolą na połączenie pełnej funkcjonalności z nowoczesnym wystrojem. Jak więc zaaranżować małą kuchnię w bloku?

Jakie meble dobrać do małej kuchni w bloku?

Małe kuchnie w bloku to wnętrza maksymalnie nieustawne. Często są one wąskie, co znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Jednak nie warto w tym momencie się poddawać! Istnieje kilka sposobów na to, by wkomponować do małej kuchni meble, które zapewnią odpowiednią ilość przestrzeni do przechowywania, a także nie zajmą zbyt dużo wolnej przestrzeni. Przede wszystkim warto zwrócić się w stronę mebli na wymiar. Takie meble będą idealnie dopasowane do ścian i narożników w małej kuchni, a co za tym idzie pozwolą na maksymalnie optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Jeśli jest to możliwe, rezygnujmy z mebli zbyt „ciężkich”. O wiele lepiej sprawdzą się otwarte półki i regały, a także kilka szafek z blatami roboczymi. Im więcej „lekkości” wprowadzimy do małej kuchni, tym bardziej będzie wyglądała ona na większą.

Jakie kolory wybrać do małej kuchni?

Małe kuchnie to dość problematyczne pomieszczenia pod względem ich aranżacji. Jednak za pomocą skomponowania odpowiednich kolorów, można w prosty sposób je optycznie powiększyć. Wystarczy jednak pamiętać o złotej zasadzie. Brzmi ona: jasne kolory optycznie powiększają wnętrze.  Wobec tego unikajmy ciemnych barw, zarówno w odniesieniu do mebli, dodatków jak i kolorów farby na ścian. Postawmy na biel i szarości. Takie połączenia kolorystyczne nie tylko wprowadzą do małej kuchni o wiele więcej harmonii, ale także pomogą ją optycznie powiększyć. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy w kuchni brakuje okna.

Minimalizm kluczem do aranżacji małej kuchni w bloku

Jeśli nasza kuchnia nie jest ustawna, a co więcej nie grzeszy również metrażem, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie styl minimalistyczny. Jest on wręcz stworzony do małych wnętrz, gdyż pozwala na wprowadzenie do nich ogromnej przestronności. Wobec tego warto zrezygnować z nadmiernych dodatków, świeczników i ozdób na ścianę. Postawmy na minimalizm w każdym, możliwym aspekcie. Meble powinny być utrzymane w jednolitej kolorystyce, zaś dodatki ograniczone do niezbędnego minimum. Nie ma sensu dodawać do małej kuchni również tysiąca, zbędnych sprzętów AGD. Postawmy jedynie na te, z których realnie będziemy korzystać. Im więcej miejsca uda się nam zaoszczędzić, tym lepiej będzie się prezentować nasza mała kuchnia. Nie zapomnijmy o dobraniu odpowiedniego oświetlenia głównego, a także i punktowego, co znacznie podniesie ogólną funkcjonalność wnętrza. W ten sposób mała kuchnia, będzie niezwykle przestronna.

Kategorie: Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *