Ceny usług w Polsce ciągle wzrastają. Warto więc zastanowić się, czy nie zrezygnować z usług fachowców i samemu przystąpić do malowania. Osoby, które wcześniej samodzielnie nie wykonywały takiej pracy należy jednak ostrzec – aby uzyskać oczekiwany efekt niezbędne jest, niestety czasochłonne, przygotowanie do samego procesu malowania. Bez realizacji tej fazy efekt naszej pracy przyniesie opłakane skutki w postaci odchodzenia farby, a w ekstremalnych przypadkach może przynieść więcej strat niż korzyści.
Pracę przygotowawczą do malowania ścian można podzielić na kilka etapów:
Spis treści
1. Zabezpieczenie mebli i podłogi
Aby nie dopuścić do strat powstałych w wyniku naszej działalności niezbędne jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem jest wyniesienie z pomieszczenia wszystkich zbędnych przedmiotów. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Należy pamiętać, aby wszystkie zdjąć i odsunąć od ścian, najlepiej przesuwając je na środek. Umożliwi nam to ustawienie i swobodne przemieszczanie przy ścianach drabiny niezbędnej w przypadku malowania wysokich pomieszczeń. Tak ułożone przedmioty należy nakryć folią. Podłogę i grzejniki należy także zabezpieczyć. Można stosować grubą folię, ale najlepszym rozwiązaniem jest karton w rulonie, który możemy zakupić w każdym sklepie z akcesoriami do malowania. Do zabezpieczenia okien i ościeżnic niezbędna będzie taśma malarska.
2. Ocena jakości ścian
Jeżeli malowane będą nowe ściany, to poza ewentualnym gruntowaniem prace przygotowawcze będą już prawie zakończone. Czym jednak starsze, tym więcej czeka nas pracy. Jeżeli na ścianie była tapeta musimy ją całkowicie usunąć. Sprawdzamy, czy poprzednie powłoki nie odchodzą oraz czy nie doszło do uszkodzenia tynku. Istotnym jest także ustalenie jaką farbą były wcześniej malowane ściany – w przypadku farby klejowej musimy przygotować się na całkowite jej usunięcie szpachlą lub mydłem malarskim. Taka sama praca czeka nas w przypadku farby olejnej.
3. Usunięcie ubytków i uszkodzeń
Usunięcia wymagają przede wszystkim kołki i gwoździe wbite w ścianę. Otwory po nich pozostające uzupełniamy zaprawą szpachlową dostosowaną do rodzaju tynku. W przypadku drobnych pęknięć warto użyć szpachli akrylowej. Naniesione warstwy szlifujemy papierem ściernym do zrównania ich ze starą powierzchnią. Wcześniej warto wszystkie te miejsca zagruntować, co gwarantuje, że nasze poprawki będą trwałe. Po tych czynnościach niezbędne będzie odkurzenie ścian
4. Gruntowanie
Niemal wszyscy producenci farb zalecają gruntowanie powierzchni przed malowaniem. Ten etap jest na pewno niezbędny w przypadku malowania ścian po raz pierwszy, ponieważ zapobiega wchłanianiu wody z farby. W przypadku kiedy ściany były wcześniej malowane farbą tego samego producenta, proces ten można pominąć.
Po wykonaniu tych prac możemy przystąpić do najbardziej efektywnego procesu, czyli samego malowania.
Źródło: https://www.dekorpedia.pl/wnetrza/7-wskazowek-dotyczacych-przygotowania-scian-do-wykonczenia