Czy Państwa urządzenie klimatyzacyjne nie wydmuchuje już chłodnego powietrza? Może to być spowodowane kilkoma podstawowymi problemami, które od miesięcy ignorujecie. Najczęściej, gdy klimatyzacja nie jest odpowiednio utrzymywana i konserwowana, będzie wykazywać oznaki awarii. Dobrą wiadomością jest to, że nadal można przywrócić klimatyzację do właściwego stanu. Ale najpierw trzeba się dowiedzieć, jakie znaczenie mają komponenty klimatyzacyjne dla zapewnienia dobrego funkcjonowania urządzenia.

KLUCZOWE ELEMENTY URZĄDZENIA KLIMATYZACYJNEGO

Termostat – Jest to integralna część urządzenia klimatyzacyjnego ze względu na istotną rolę, jaką odgrywa. W przypadku awarii trudno będzie wysłać sygnał do systemu klimatyzacji. Kiedy tak się stanie, urządzenie klimatyzacyjne nie będzie już miało możliwości wydmuchiwania chłodnego powietrza. Termostat jest dostępny w dwóch podstawowych typach: termostaty cyfrowe i elektromechaniczne.

Termostaty cyfrowe są programowalne, ponieważ ustawia się czas pracy lub wyłączenia systemu.

Większa kontrola nad urządzeniem może mieć pozytywny wpływ na zużycie energii. Termostaty elektromechaniczne są natomiast innymi typami termostatów. System elektromechaniczne włącza się i wyłącza w zależności od temperatury pomieszczenia. Dzieje się tak, gdy cewki rozszerzają się i dociskają rtęć do końca rury.
Sprężarki klimatyzacyjne – celem sprężarki klimatyzacyjnej jest ściśnięcie czynnika chłodniczego, aby dodać mu energii, umożliwiając jednostce wydmuchiwanie chłodnego powietrza. Sprężarka działa jak chłodzący, niskociśnieniowy gaz, który przechodzi przez skraplacz. Gdy płyn opuszcza skraplacz, staje się on chłodniejszy, a gdy pod wysokim ciśnieniem gaz zamienia się w ciecz. Po osiągnięciu wężownicy parownika proces chłodzenia zostaje zakończony.
Urządzenia do uzdatniania powietrza – Urządzenie do uzdatniania powietrza jest również kluczowym elementem systemu klimatyzacji, ponieważ jest odpowiedzialne za obieg powietrza w Twoim domu. Samodzielny układ wydmuchuje chłodne powietrze z urządzenia klimatyzacyjnego, ale jeśli masz układ z wymuszonym obiegiem powietrza, uzdatniacz wydmuchuje gorące powietrze, aby zimne powietrze mogło cyrkulować z systemu klimatyzacji.
Wężownice parownika – ten element umożliwia powrót cieczy do gazu. Dzieje się tak, gdy usuwa ciepło z otaczającego powietrza, które przekształca gorące powietrze w chłodne powietrze.
Kanały powietrzne – kanały powietrzne zapewniają ogólny komfort w Twoim domu. Klimatyzowane pomieszczenia mieszkalne mają własne kanały wentylacyjne, znajdujące się w miejscach o ekstremalnych temperaturach, takich jak poddasze lub inne puste pomieszczenia. Kanały należy odpowiednio zamontować, aby zapobiec wydostawaniu się zimnego powietrza. W przeciwnym razie będziesz tracił dużo pieniędzy na zużycie energii.

CZĘSTE PRZYCZYNY AWARII KLIMATYZATORA

1. Uszkodzona sprężarka

Ponieważ sprężarka jest istotnym elementem urządzenia klimatyzacyjnego, ważne jest, aby utrzymać sprężarkę w dobrym stanie, aby efektywnie zarządzać przepływem powietrza. Uszkodzona sprężarka będzie miała problemy z chłodzeniem powietrza. Do naprawy sprężarki potrzebny jest doświadczony specjalista. Częściej, bardziej praktyczna jest wymiana sprężarki niż jej naprawa.

2. Uszkodzone wentylatory

Wentylator umieszczony w w wężownicy parownika urządzenia przedmuchuje powietrze wewnętrzne, dzięki czemu klimatyzator będzie usuwał chłodne powietrze. Jeśli wentylatory nie pracują prawidłowo z powodu braku smarowania, zużytych pasów lub wadliwego silnika, wystąpi problem z przepływem powietrza. Niezastosowanie się do tego problemu doprowadzi do awarii sprężarki. Jeśli tak się stanie, będziesz miał niewielkie szanse na ożywienie klimatyzatora.

3. Wycieki z kanałów wentylacyjnych

Kanały można znaleźć w wolnych przestrzeniach pod sufitem lub między ściany. Dostarczają one schłodzone powietrze z urządzenia klimatyzacyjnego w całym domu. Jeśli kanały mają pęknięcia lub otwory, uszkodzenia mogą mieć negatywny wpływ na rachunki za energię, ponieważ klimatyzator musi pracować ciężej.

4. Niski czynnik chłodzący

Czynnik chłodzący usuwa wilgoć lub ciepło z powietrza. W przypadku wycieku tego elementu, nie może on skutecznie chłodzić powietrza. Rozwiązaniem problemu jest wymiana czynnika chłodzącego, natomiast technik zajmujący się naprawą instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych nadal musi naprawić dziury w przewodach czynnika chłodzącego w celu usunięcia wielu wycieków.

5. Problemy z termostatem

Jeśli nie skalibrujesz prawidłowo starych termostatów numerycznych, klimatyzator nie otrzyma odpowiednich instrukcji z systemu sterowania. Chociaż jest to łatwe do naprawienia, nadal będzie potrzebny doświadczony technik do ponownej kalibracji lub wymiany termostatów. W przypadku termostatów programowalnych ważne jest, aby ustawić je prawidłowo do działania Twojego klimatyzatora.

6. Wadliwy wyłącznik obwodu


Jeśli klimatyzator nie działa, może to być spowodowane wadliwym bezpiecznikiem lub wyłącznikiem automatycznym. Mimo, że problem można rozwiązać przez zresetowanie wyłącznika lub wymianę bezpiecznika, nadal trzeba będzie zadzwonić do licencjonowanego technika, dzięki czemu można uzyskać proaktywne rozwiązanie.
Jeśli którykolwiek z tych elementów klimatyzacji ulegnie awarii, należy oczekiwać, że urządzenie będzie miało problemy z przepływem powietrza. Nigdy nie zaniedbuj konserwacji, ponieważ jest ona niezbędna do utrzymania optymalnej wydajności klimatyzatora. Można również zadzwonić do specjalisty ds. naprawy agregatów, aby zidentyfikować wszystkie potencjalne problemy, zanim wpłyną one na system klimatyzacji.

Kategorie: Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *